Študentka z Univerzity Komenského vymyslela geografickú aplikáciu

07.06.2017 15:00

Ako sa učiť napríklad vo vlaku bez atlasov? Túto otázku si kládla študentka Univerzity Komenského v Bratislave Iveta Csicsolová. Prišla so zaujímavým nápadom, ako pomôcť žiakom, študentom, ale aj záujemcom z radov širokej verejnosti s učením geografie.

študenta Iveta Csicsolová.
študenta Iveta Csicsolová. Autor: Archív Univerzity Komenského Bratislava

Spolu so svojím tímom (Miroslav Takács a Matúš Demko obaja FIIT STU) vytvorila Android aplikáciu, ktorá obsahuje hry na učenie máp, geografický kvíz, pexeso i encyklopédiu.

„Vyskúšala som existujúce aplikácie na učenie geografie, tie však často obsahovali chyby, boli iba v anglickom jazyku a neboli prispôsobené na slovenské podmienky,“ približuje študentka, ktorá sa preto rozhodla osloviť kamarátov, ktorí jej pomohli vytvoriť aplikáciu MapPie.

Aplikácia je naprogramovaná pre mobilné telefóny a tablety s operačným systémom Android od verzie 4 a vyššie. Aby autori aplikácie mohli pracovať s mapami, vytvorili si aj vlastný editor máp. „Prvú verziu sme vytvorili ešte v roku 2015.

O dva roky neskôr – v marci 2017 – sme vydali kompletne prerobenú novú verziu aplikácie. Pracovali sme na nej počas skúškového obdobia v zimnom semestri a doplnili do nej množstvo nových máp. Celá aplikácia je v slovenskom aj anglickom jazyku,“ predstavuje MapPie Iveta.

V aplikácii nechýbajú slepé mapy (spolu viac ako 90 – politické a fyzické), v ktorých sa používateľ môže učiť pomocou troch základných režimov – učenie, nájdi a uhádni. V kvíze si používateľ môže vybrať z niekoľkých kategórií: otázky o štátoch a všeobecné otázky, vlajky, hlavné mestá a obrysy štátov. Formu relaxu ponúka pexeso, v ktorom zatiaľ možno nájsť kategórie kartičiek – vlajky, pamiatky, obrysy štátov. Aplikácia obsahuje aj encyklopédiu so základnými údajmi o štátoch, ich vlajkách a obrysoch štátu.

MapPie má v súčasnosti vyše 2 600 inštalácií. „Najviac používateľov máme zo Slovenska, Spojených štátov amerických, z Indie a Česka,“ dopĺňa študentka učiteľstva geografie a informatiky, ktorá chce so svojím tímom aplikáciu naďalej vylepšovať a pridávať nový obsah. Plánujú však aj ďalšie vzdelávacie aplikácie – napríklad na biológiu a farmáciu.

„Mám radosť nielen z novej aplikácie umožňujúcej získavať nové geografické poznatky v slovenskom aj anglickom jazyku efektívnym a pre študentov príťažlivým spôsobom, ale aj z preukázanej kreativity našej študentky a jej schopnosti  tímovej spolupráce s kolegami z partnerskej STU. Som totiž presvedčený o potrebe a užitočnosti spolupráce špičkových vedeckých pracovísk, výskumníkov a vedcov, ktorej dôkazom je aj nová jedinečná geografická aplikácia,“ uviedol profesor Karol Mičieta, rektor Univerzity Komenského v Bratislave.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#aplikácia #študentka #Univerzita Komenského #geografia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku