Erotické webkamery môžu byť aj prvým krokom k prostitúcii

Rumunské Studio 20 je najväčšou spoločnosťou prevádzkujúcou erotické webkamery na svete. Len v samotnom Rumunsku má deväť pobočiek, z toho jednu zamestnávajúcu len mužských modelov, ďalšie má v kolumbijskom meste Cali, v Budapešti a v Los Angeles.

10.08.2017 17:00
debata

Pomerne vysoké zárobky, ale psychicky veľmi náročná činnosť, ktorá môže byť podľa niektorých prvým krokom k prostitúcii. Tak hodnotia svoje povolanie ženy, ktoré sa predvádzajú pred webovými kamerami. Reportéri britskej BBC boli navštíviť štúdiá v centre rumunskej Bukurešti, odkiaľ sa ženy pripájajú do vysielania webových kamier a rozprávali sa s viacerými z nich. Keby tieto dievčatá mali inú podobne alebo lepšie platenú prácu, svoje súčasné povolanie by väčšina z nich opustila.

Bola som v miestnosti sama, ale mala som pocit, akoby okolo mňa boli stovky ľudí. Nestíhala som vnímať, čo všetci písali, a o čo ma žiadali.
Lana, modelka pred webkamerou

Spoločnosť Studio 20 nájdete na dvoch poschodiach lukratívnej budovy v centre Bukurešti a pred jej vchodom vidno jednostaj pofajčievať ženy v slušivých odevoch, niektoré z nich prehnane nalíčené. Štúdiá sú v prevádzke 24 hodín denne sedem dní v týždni a tvoria ich desiatky miestností. Keď sú na niektorej z nich zatvorené dvere, znamená to, že sa z nej práve „vysiela“.

Lana z Bukurešti má vyštudovanú vysokú školu a do roku 2008 pracovala v realitnej kancelárii. O prácu ju pripravila ekonomická kríza a tak sa skúsila postaviť pred webkameru. Za mesiac takto zarobí približne 4 000 eur, čo je takmer desaťkrát viac ako priemerný rumunský plat. Ďalších 4 000 eur mesačne zarobí za jej pôsobenie Studio 20, a dvakrát toľko, teda až 8 000 eur, prináša Lana každý mesiac do pokladne internetovej stránky Live Jasmin, cez ktorú prichádzajú platby od klientov. Väčšina z nich je podľa nej zo Severnej Ameriky a západnej Európy.

Na prvé „vysielanie“ si Lana nespomína najlepšie. „Bola som v miestnosti sama, ale mala som pocit, akoby okolo mňa boli stovky ľudí. Nestíhala som vnímať, čo všetci písali, a o čo ma žiadali. Bola som dosť šokovaná,“ hovorí. „Neskôr som sa ale naučila rozlišovať, ktorý člen je potencionálny platiaci zákazník, a nestrácať čas so všetkými,“ dodáva.

Nie je to len o sexe, ako si mnohí myslia. Modelky sa musia vedieť rozprávať s členmi ako keby šlo o normálny online vzťah.
Andra Chirnogeanu, manažérka Studia 20

Väčšinu času za webkamerou trávi podľa vlastných slov iba konverzáciou s klientom. „Iba malá časť je nahota a masturbácia,“ dodáva. Dôležité podľa nej je udržať klienta čo najdlhšie online.

Podľa manažérky Studia 20 Andry Chirnogeanu spoločnosť preferuje dievčatá, ktoré sú aj na vysokej intelektuálnej úrovni, a vysvetľuje prečo. „Pred kamerou máte desať minút na to, aby ste boli milí a sexi, ale potom už musíte mať niečo, o čom sa budete rozprávať, inak s vami člen nezostane,“ hovorí. Ženám pracujúcim pre Studio 20 podľa nej pomáha viacero trénerov a dokonca aj psychologička a učiteľka angličtiny, ktorá sa snaží dievčatá zdokonaľovať aj v geografii.

Psychické poškodzovanie? Názory sa rôznia

„Nie je to len o sexe, ako si mnohí myslia. Modelky sa musia vedieť rozprávať s členmi ako keby šlo o normálny online vzťah. A keď sa s nimi vedia rozprávať o širokej škále tém, je to výhodné pre obe strany,“ vysvetľuje manažérka štúdií.

Čo takého by mi mohol zákazník urobiť? Ak prekročí čiaru, alebo ak je hrubý, kliknem myšou a je vypnutý.
Sandy Bell, modelka pred webkamerou

Studio 20 je podľa BBC najväčšou spoločnosťou tohto druhu na svete. Len v samotnom Rumunsku má deväť pobočiek, z toho jednu zamestnávajúcu len mužských modelov, ďalšie má v kolumbijskom meste Cali, v Budapešti a v Los Angeles.

Nie všetci tento spôsob podnikania chvália. „Tie dievčatá si myslia, že sa len postavia pred kameru a zarobia peniaze. Ale všetko to, čo pred kamerou robia, ovplyvňuje ich myseľ. Ďalším krokom je prostitúcia,“ hovorí 28-ročná Olana z Bukurešti a odvoláva sa na vlastnú skúsenosť. Začínala ako modelka s webkamerou, skončila ako prostitútka v Nemecku.

Sandy Bell, ktorá „prevádzkuje“ tento spôsob podnikania zo svojho bytu, s Olanou nesúhlasí. „Čo takého by mi mohol zákazník urobiť? Ak prekročí čiaru, alebo ak je hrubý, kliknem myšou a je vypnutý,“ hovorí. Aj ona však pripúšťa, že keby mala inú podobne alebo lepšiu platenú prácu, pri ktorej by sa nemusela predvádzať pred kamerou, robila by radšej tú.

Manažérka Studia 20 nesúhlasí, že by práca modelky s webkamerou dievčatá psychologicky poškodzovala. „Psychologicky poškodzujúce je sedieť dvanásť hodín v práci a dostávať za to minimálnu výplatu,“ mieni.

debata chyba
Viac na túto tému: #Bukurešť #ženy #Rumunsko #prostitúcia #webkamera
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy