Hrdinovia z Las Vegas zachránili bezpočet životov

Bojové inštinkty Roba Ledbettera naskočili okamžite, len čo mu nad hlavou začali hvízdať strely.

03.10.2017 18:00
debata (18)

Tento štyridsaťdvaročný veterán americkej armády, ktorý slúžil v Iraku ako ostreľovač, sa hneď začal starať o zranených. Stal sa tak jedným z niekoľkých hrdinov, ktorí vzišli z najkrvavejšej hromadnej streľby v modernej americkej histórii, napísala agentúra AP.

Uprostred masakru v Las Vegas, po ktorom zostalo 59 mŕtvych a viac ako 500 zranených, sa objavil bezpočet obetavých a hrdinských činov, ktoré zachránili mnoho životov. Medzi hrdinov nepochybne patrí muž, ktorý niekoľko ľudí zahnal na bezpečné miesto. Jedna z preživších uviedla, že sa predstavil len krstným menom Zach. Obeťou strelca sa stal ošetrovateľ z Tennessee, ktorý zomrel, keď vlastným telom chránil svoju ženu.

Ženy zapaľujú sviečky na mieste pri Route 91 v... Foto: Reuters, CHRIS WATTIE
las vegas, sviecky, usa, pietne miesto, pieta Ženy zapaľujú sviečky na mieste pri Route 91 v Las Vegas, kde došlo k streľbe, pri ktorej zomrelo takmer 60 ľudí.

Zvuk automatickej zbrane rozpoznal hneď

Ako mnoho ľudí v dave zhruba 22 tisíc divákov, ktorí sa v nedeľu večer zišli na festivale country muziky, aj Ledbetter počul praskavý zvuk a najprv ho napadlo, že ide o ohňostroj. Potom videl, ako ľudia padajú na zem. S ďalšími hlasnými ranami duniacimi nocou rozpoznal zvuk streľby z automatickej zbrane.

Strelec, ktorý bol identifikovaný ako 64-ročný Stephen Craig Paddock, účtovník v dôchodku z mesta Mesquita v Nevade, si vytvoril ostreľovacie hniezdo v izbe v 32. poschodí hotela kasína Mandalay Bay stojacom naproti miestu, kde sa konal koncert. Strieľal bez vyrušenia viac ako desať minút, a potom sa sám zabil, než mohla dovnútra vpadnúť zásahová jednotka. V hotelovej izbe sa našlo 23 zbraní.

Potrebujem vašu flanelku

„Kvôli tej ozvene to vyzeralo, ako by streľba prichádzala zo všetkých strán a človek nevedel, kam má utiecť,“ povedal Ledbetter, ktorý na koncert prišiel so siedmimi ľuďmi vrátane svojho brata, ktorý bol postrelený, a jeho manželky. Našli úkryt vo VIP zóne koncertu. A akonáhle boli v bezpečí, začal ošetrovať zranených ľudí.

Vďaka mužovi, ktorý si vyzliekol flanelovú košeľu, mohol urobiť improvizovaný tlakový obväz na paži dospievajúceho dievčaťa, ktorá mala tvár pokrytú krvou. „Bol to úplne cudzí muž. Ja som mu povedal: ‚Potrebujem vašu košeľu‘, a on mi dal vlastnú flanelku,“ povedal Ledbetter, ktorý teraz pracuje ako predajca hypoték a býva v Las Vegas.

Chcel pomôcť ďalším ľuďom, ale nemohol

Tlakový obväz urobil aj na zranenia na ramene ďalšieho človeka, a zaviazal nejakému mužovi nohu prestrelenú guľkou. „Použil som na to tričko a obviazal mu ju,“ uviedol Ledbetter, ktorý sa v utorok vydal navštíviť svojho brata, ktorý s postrelenou pažou a hrudníkom skončil v univerzitnej nemocnici. Zranenie podľa lekárov prežije.

Ledbetter hovorí, že by rád pomohol ďalším ľuďom, ale nemohol sa k nim dostať cez neustávajúcu paľbu. „Zachraňoval som ľudí, snažil som sa pre nich urobiť, čo bolo v mojich silách. Ale dostalo sa to do bodu, kedy som videl ľudí všade okolo, ležali tam, kde sme o chvíľu predtým stáli … ležali tam a nikto sa k nim nemohol dostať, ani ja. Stále tam dopadali strely, odrážali sa. Išiel by som do nebezpečenstva,“ do­dal.

Preživší budú trpieť spomienkami

Zároveň vyjadril obavu, že ľudia, ktorí neprešli bojovým poľom, budú trpieť spomienkami na to, čo zažili. "Všetci, čo tam boli, budú mať citové problémy. Viem to. Všade bola krv, nech som sa pozrel kamkoľvek – v Excalibure, Luxore, na bulvári, na uliciach. Všetci tí ľudia budú trpieť posttraumatickou stresovou poruchou. Je mi ich všetkých moc ľúto, "dodal Ledbetter.

Medzi divákmi na koncerte bola aj Anna Kupchyanová, ktorá vďačí za život mužovi, ktorého spoznala len ako Zacha. Ju a zhruba ďalších deväť ľudí zahnal do prívesu, ktorý slúžil ako toaleta. Kupchyanová, 27-ročná študentka práv z Los Angeles, uviedla, že z ničoho nič začali na dav divákov pršať guľky. Spoločne s ďalšími ľuďmi sa rozbehli v snahe nájsť miesto, kam sa ukryť.

Spomínaný Zach otvoril dvere návesu, zahnal ich dovnútra, potom sa k nim pripojil a zavrel dvere. Zostali vo vnútri, kým streľba pokračovala, všetci ochromení strachom. „Potom prišla ochranka a kričali na nás, nech ideme von a utečieme preč.“ spomína. Pred návesom ležali na zemi mŕtve telá vrátane muža zastreleného ranou do hlavy.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #streľba #Las Vegas #útok v Las Vegas