Príbeh Mata Hari fascinuje dodnes

16.10.2017 16:00

Meno exotickej tanečnice Mata Hari, od popravy ktorej v nedeľu uplynulo rovných sto rokov, sa v priebehu rokov stalo synonymom zvodnej špiónky s dramatickým osudom a jeho nositeľka legendou - o to slávnejšou, že povaha a rozsah jej údajnej špionáže zostávajú dodnes zahalené tajomstvom.

Slávna femme fatale začiatku 20. storočia bola vysoká a príťažlivá, mužov okolo seba fascinovala zvláštnym nábojom, vyzývavými pohybmi i sporým oblečením. Na pódiách v Paríži a ďalších veľkých miest žala oslnivý úspech a jej kariéru lemovali tucty milencov väčšinou spomedzi dôstojníkov. Čo sa jej napokon stalo osudným.

Pôvodne sa volala Margaretha Geertruida Zelleová a bola dcérou prosperujúceho klobučníka. Narodila sa 7. augusta 1876 v holandskom Leeuwardene. Ako čerstvá absolventka učiteľského inštitútu v Leidene sa v roku 1895 vydala za dôstojníka v holandskej koloniálnej armáde, kapitána Campbella MacLeoda. V rokoch 1897 až 1902 s ním žila na Jáve a Sumatre, kde vystupovala ako „jávska tanečnica“.

Autor: SHUTTERSTOCK

Potom sa mladý pár vrátil do Európy, aby sa vzápätí rozišiel a od roku 1905 už mladá umelkyňa tancovala v Paríži pod menom Lady MacLeodová a čoskoro začala používať svoju slávnu prezývku. Mata Hari je údajne malajzijský výraz pre slnko (doslova „oko dňa“). Jej slnko začalo zapadať niekedy v polovici prvej svetovej vojny. Ako milenka mnohých vysokých dôstojníkov sa zaplietla s tajnými službami na oboch stranách. Spolupracovala s nemeckou aj francúzskou rozviedkou, ale tej prvej zrejme žiadny úžitok nepriniesla a druhá jej nedôverovala. Francúzi čoskoro začali mať podozrenie, že je slávna tanečnica dvojitou agentkou a 13. februára 1917 ju zatkli v Paríži. Mata Hari len priznala, že odovzdala jednu neaktuálnu informáciu dôstojníkovi nemeckej rozviedky.

Napriek tomu, že sa skutočné obvinenie nikdy nepreukázalo, vojenský tribunál 25. júla vyriekol trest smrti a 15. októbra ju vo vincenneskom lesíku pri Paríži zastrelili francúzski vojaci. „Keď sme nastúpili, vyviedli ju z pevnosti. Bola to elegantná mladá žena, pôsobila pokojne, usmievala sa a bola statočná: odmietla čiernu pásku cez oči,“ spomínal na ňu v roku 1995 jeden z účastníkov popravy, Maurice Halbin.

Slávna femme fatale začiatku 20. storočia bola vysoká a príťažlivá, mužov okolo seba fascinovala zvláštnym nábojom, vyzývavými pohybmi i sporým oblečením.

Osobnosť slávnej špiónky odjakživa fascinovala románopiscov a filmárov. Majstrovsky ju stvárnila Greta Garbo, k literárnym spracovaniam sa v roku 2014 pripojil životopisný román Anne Braganceovej. V októbri 2001 dostalo francúzske ministerstvo spravodlivosti žiadosť o revíziu procesu s ňou, zakladajúce sa na „nových faktoch“, ktoré odhalil bývalý odbojár a nadšenec pre dejiny Leon Schirmann. „Zneužili ju na protinemeckú propagandu,“ tvrdí Schirmann, ktorý o nej napísal knihu.

Záhady ju sprevádzali aj po smrti. Jej telo bolo venované na študijné účely a jej hlavu si dlhé desaťročia prezerali budúci lekári v Múzeu anatómie v Paríži. Ale potom zmizla. Zrejme ju ukradol nejaký jej obdivovateľ v roku 1954, keď sa múzeum sťahovalo do nových priestorov. A tak príbeh krásnej špiónky fascinuje dodnes.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#výročie #Špiónka #Mata Hari
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
27,99
Flower pot ružové ruže

Flower pot ružové ruže

44,99
Flower box červená kocka "M" červené ruže

Flower box červená kocka "M" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk