Dokonalí ako obrázok alebo trpíte selfitídou?

10.01.2018 18:00

Ste posadnutí "selfíčkami"? Ak áno, potom môžete trpieť niečím ako selfitídou, čo je skutočná psychická porucha.

Selfietída núti človeka stále si robiť fotografie.
Selfietída núti človeka stále si robiť fotografie. Autor: SHUTTERSTOCK

Človeka stále núti robiť svoje fotografie a zverejňovať ich na sociálnych sieťach. Uvádzajú to psychológovia, ktorých citoval britský denník The Sun.

Výskumníci z britskej Nottingham Trent University (NTU) a z indickej školy manažmentu TSM definovali šesť motivačných faktorov, s pomocou ktorých zostavili „stupnicu správania sa pri selfitíde“. Tá má pomôcť posúdiť, ako ťažko je človek týmto stavom zasiahnutý.

K vytvoreniu stupnice od jednej do 100 vedci využili prieskum, ktorý vykonali na skupine 200 ľudí v Indii. India bola zvolená preto, že má najvyšší počet užívateľov facebooku a tiež najvyšší počet úmrtí pri snahe vytvoriť si selfie na nebezpečnom mieste v snahe pritiahnuť na seba pozornosť.

„Pred niekoľkými rokmi sa v médiách objavovali články, ktoré tvrdili, že by Americký psychiatrický zväz mal selfitídu klasifikovať ako psychickú poruchu,“ hovorí doktor Mark Griffiths, profesor behaviorálnych závislostí z NTU.

„Síce sa ukázalo, že tie správy nie sú pravdivé, ale to neznamená, že samotná selfitída neexistuje. My sme teraz potvrdili jej existenciu a vypracovali sme prvú behaviorálnu stupnicu selfitídy, aby sme tento stav dokázali posúdiť,“ dodal.

Tí, čo trpia selfitídou, sa podľa zistenia vedcov zvyčajne snažia posilniť vlastnú sebadôveru. Usilujú o získanie pozornosti, chcú si zlepšiť náladu, vytvoriť spomienky, potvrdiť svoje miesto v určitej sociálnej skupine a byť spoločensky konkurencieschopní.

#selfie #psychická choroba #fotografia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
21,99
Sweet farebné alstromérie

Sweet farebné alstromérie

29,99
Flower bag biele kvety a zelené santíny

Flower bag biele kvety a zelené santíny

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk