Vo Vietname rozkvitá biznis s potemkinovskými svadbami

Svadobný obrad slečny Kha, ktorá je v treťom mesiaci tehotenstva, vyzeral na prvý pohľad ako úspešný.

10.04.2018 15:00
vietnam, šaty, svadba, Foto:
Ilustračné foto.
debata

Ženích bol však najatý figurant, ktorý hral svoju úlohu za peniaze, aby mladá žena nebola vo veľmi konzervatívnej vietnamskej spoločnosti stigmatizovaná. „Moji rodičia by boli ako prví vystavení hanbe, keby sa ukázalo, že som tehotná a nemám manžela,“ povedala agentúre AFP mladá Vietnamka.

Vo Vietname, kde je inštitúcia rodiny posvätná, zažívajú podobné služby skutočný rozkvet. A nejde len o slobodné matky: riadne zosobášené manželské páry si draho najímajú služby figurantov, ktorí na „rodinných“ oslavách hrajú ich príbuzných, tety alebo strýkov. To má zabrániť rodinným rozbrojom v prípade, že rodiny ich zväzok neschvaľujú.

Kha a jej manžel herec nikdy neboli skutočne zosobášení, ale dôležité je to, že on hral vo svadobný deň ženícha pred rodinou a priateľmi. Kha však bude vychovávať svoje dieťa sama. „Mala som pocit, že sa topím, a on bol môj záchranný kruh,“ vysvetľuje Kha, ktorá vystupuje pod nepravým menom, pretože o takých „svadbách“ sa nesmie hovoriť. Jej rodičia boli oboznámení s pravým stavom vecí a zvyšku rodiny Kha vysvetlila, že ju jej manžel krátko po svadbe opustil. „Keď som musela skrývať tehotenstvo, bolo to také unavujúce. Dnes mám však dôveru v budúcnosť,“ vysvetľuje Kha, ktorej česť tak bola zachovaná.

Psychológ Nguyen Duy Cuong si myslí, že v krajine, ako je Vietnam, nemajú ľudia odvahu dať najavo voľbu svojho srdca a narážajú na odpor obyčají a tradícií. V komunistickej spoločnosti na čele s jedinou stranou, ktorá je svojou povahou konzervatívna, sa sociálne normy síce vyvíjajú, mladá generácia je však nútená dodržiavať tradície. Huong a jej priateľ Quan usporiadali falošný svadobný obrad preto, že si Quanova rodina túto svadbu nepriala. Huong totiž pochádza z chudobných pomerov a pre ich syna nebola vhodnou partiou. Obaja mladí ľudia sa teda zosobášili v provincii, kde sa Huong narodila, a Quanovu rodinu zastupovali figuranti. Falošný otec, matka aj falošní strýkovia a tety, všetci dostali za túto hru zaplatené. „Bolo to falošné, ale zároveň ako skutočné,“ usmieva sa mladý manžel. Jediný malý zádrh nastal vo chvíli, keď falošný strýko vo svojej reči pred stovkami hostí poplietol miesto, kde jeho „synovec“ vyrastal. Pokiaľ ide o Quanových pravých rodičov, tí vôbec nevedeli, že sa syn za ich chrbtom oženil. Quan a Huong patria k stovkám párov, ktoré sa obrátili na Vinamost, spoločnosť pôsobiacu v odbore falošných svadieb. Za dodanie svadobných hostí a organizáciu svadby si firma účtuje približne štyritisíc eur. Jej zakladateľ Nguyen Xuan Thien tvrdí, že v posledných rokoch usporiadal tisíce svadieb. Oficiálna štatistika v tomto odbore, samozrejme, neexistuje. Dnes firma zamestnáva viac ako 400 figurantov, zatiaľ čo pred desiatimi rokmi ich mala iba desať.

Vraví, že mu je ľúto, že sú mladí ľudia nútení hrať takú hru a najímať si hercov. „Tak ako nemocnice liečia chorých, tak my pomáhame snúbencom a ich rodinám. Neprajeme si však, aby sa to veľmi rozšírilo,“ hovorí. Jeho firma je podľa neho skôr verejne prospešná spoločnosť ako sliepka znášajúca zlaté vajcia.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Vietnam #svadby
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy