Ako dlho trvá, kým získame priateľa

Kto našiel priateľa, našiel poklad. Lenže skôr, ako môžeme niektorú osobu považovať za dobrého priateľa, musíme s ňou stráviť spoločne dlhší čas a mať s ňou spoločné skúsenosti a emócie, píše taliansky denník La Repubblica.

28.05.2018 11:16
priateľ, pláž, radosť, pohoda, mladosť, voľný... Foto:
Koľko hodín musíme vynaložiť na to, aby sme sa stali niečím priateľom?
debata

Znie to rozumne, ale o akom dlhom čase to hovoríme? Podľa vedcov ide najmenej o 200 hodín. Jeffrey Hall z Kansaskej univerzity vo svojej štúdii presne určil počet hodín, ktoré musíme stráviť spoločne s druhou osobou, kým jej môžeme prisúdiť postavenie svojho skutočného priateľa. „Koľko hodín musíme vynaložiť na to, aby sme sa stali niečím priateľom?“ pýta sa Hall. Vo svojej štúdii kvantitatívne meral stupeň priateľstva podľa počtu hodín strávených spoločne. Vedec vykonal dva rôzne experimenty.

Pri tom prvom sledoval 355 dobrovoľníkov, ktorí v poslednom polroku zmenili zamestnanie a ktorí hľadali nových priateľov. Dobrovoľníci odpovedali na on-line dotazník, v ktorom mali opísať vzťah s čerstvo známou osobou, uviesť počet hodín strávených spoločne, druhy spoločnej činnosti a pripojiť hodnotenie vzťahu, kde si mali vybrať medzi známosťou, príležitostným priateľstvom a úzkym priateľstvom. Pri druhom experimente dal Hall rovnaký dotazník 112 študentom svojej univerzity.

Požiadal ich, aby uviedli dve osoby, ktoré spoznali na začiatku akademického roka, dva mesiace pred vyplňovaním dotazníka. Výskum potom zopakoval o štyri a šesť týždňov neskôr, aby sledoval pokrok vo vzťahoch. Na základe odpovedí dospel k záveru, že je potrebných 40 až 60 hodín na vytvorenie príležitostného priateľstva, 80 až 100 hodín na vznik priateľstva a viac ako 200 hodín na to, aby sa dalo povedať, že ide o dobrých priateľov.

Na základe svojho výskumu zdokonalil Hall on-line nástroj, pomocou ktorého je možné na základe odpovedí a niekoľkých jednoduchých otázok určiť úroveň priateľstva medzi užívateľom a osobou podľa jeho voľby. Navrhujeme alternatívnu verziu, ktorá je možno jednoduchšia: požiadajte svojich známych o pôžičku. Tí, ktorí neuhnú, sú praví priatelia. A nemusíte počítať spoločne strávené hodiny, aby ste si to potvrdili.

debata chyba
Viac na túto tému: #priateľstvá