Rizikové správanie detí na internete závisí od ich vzťahu s rodičmi

, 06.06.2018 14:00
internet, deti
Ilustračná foto Autor:

Vzhľadom na rastúci význam internetu v živote mladej generácie je otázka bezpečnosti dôležitejšia viac ako kedykoľvek predtým. Kto všetko má vplyv na formovanie ich správania on-line a kto zohráva kľúčovú úlohu v prevencii pred kybernetickými hrozbami? Tieto otázky boli kladené v prieskume mladým ľuďom vo veku 12 až 16 rokov a ich rodičom zo Slovenska a z Českej republiky. Jeho výsledky ukazujú, že rodičia majú reálny obraz o on-line aktivitách svojich detí vrátane tých rizikových. Otázne je, či sa im to zdá v poriadku a či robia dosť pre to, aby ich ochránili pred nástrahami dnešného prepojeného sveta.

Tak ako v skutočnom aj vo virtuálnom svete je úloha rodičov v procese poznávania a vyhodnocovania rizík nespochybniteľná. Ale z prieskumu vyplynulo, že až 40 % slovenských tínedžerov má pocit, že im rodičia nevenujú dostatočnú pozornosť a 41 % z nich je presvedčených, že im rodičia vôbec nerozumejú. Táto skutočnosť je zvlášť znepokojujúca vzhľadom na fakt, že aj tu platí – čím väčšia je dôvera a vzťah medzi rodičmi a deťmi, tým menej rizikovo sa správajú on-line.

Dnešná mladá generácia vyrastá on-line. Slovenskí a českí tínedžeri trávia na internete priemerne tri hodiny denne, väčšina aktivít pokrýva komunikáciu najmä prostredníctvom sociálnych médií. Podľa prieskumu takmer 90 % mladých Slovákov má profil na sociálnej sieti, kde sa až 64 % z nich zaregistrovalo skôr, ako dosiahli povolenú vekovú hranicu 12 rokov (priemerne v 9. až 10. roku), čo nie je dobrou správou pre rodičov, ak vezmú do úvahy všetky potenciálne riziká. Až 75 % detí zdieľa svoje fotografie, mená alebo informácie o tom, kde sa práve nachádzajú, ako aj informácie o ich aktuálnom stave či pocitoch. Ďalšie potenciálne nebezpečenstvo môžu predstavovať neznámi ľudia, ktorých majú deti v zozname priateľov. Podľa prieskumu až 52 % mladých ľudí komunikuje s ľuďmi, ktorých pozná iba on-line, a 12 % s nimi hovorí o citlivých, často aj intímnych, záležitostiach.

Naopak, rodičia denne strávia na internete priemerne o 76 minút menej ako ich deti (96 minút priemerne v bežný deň). Spôsob, akým sa správajú vo virtuálnom svete, je odlišný – on-line aktivity rodičov nie sú také rôznorodé, najmä pokiaľ ide o sociálne interakcie. Práve to môže byť dôvod, prečo rodičia prehliadajú niektoré potenciálne kybernetické hrozby, ktorým sú ich deti vystavené. Nedostatok pozornosti a pochopenia zo strany rodičov môže viesť k nadmernému využívaniu internetu, kde sa mladí používatelia cítia lepšie pochopení.

Hoci prieskum ukázal, že rodičia majú realistický obraz o tom, čo ich deti robia on-line, otázkou je, či sa im tieto aktivity javia ako správne. Rovnako je otázne, či robia dostatočné opatrenia na ochranu svojich detí pred kybernetickými hrozbami. Je nepochybné, že záujem, rešpekt a dôvera sú rozhodujúce pre vzťah rodič – dieťa. „Deti, ktoré majú pevnejšie vzťahy s rodičmi, sa správajú bezpečnejšie a menej riskantne v on-line prostredí. Naopak, čím viac sa dieťa cíti vo vzťahu osamelé, tým viac rizikové sú jeho aktivity na internete. Pre rodičov je dôležité budovať vzťahy s deťmi na základe dôvery a porozumenia, preukázať, že majú záujem o všetko, čo deti robia on-line a veľmi otvorene s nimi komunikovať o všetkých možných rizikách,“ radí psychológ Marek Madro z internetovej poradne IPčko.

Prieskum uskutočnila spoločnosť Kaspersky Lab spolu s internetovou poradňou pre mladých IPko (Modrá linka v ČR) vo februári.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#virtuálny svet #internet
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
27,99
Flower pot ružové ruže

Flower pot ružové ruže

44,99
Flower box červená kocka "M" červené ruže

Flower box červená kocka "M" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk