Samovraždy slávnych odhalili nedostatky vo vývoji liekov

19.06.2018 15:00
Šéfkuchár Anthony Bourdain na archívnom zábere.
Šéfkuchár Anthony Bourdain na archívnom zábere. Autor: ,

Samovražda známeho amerického šéfkuchára Anthonyho Bourdaina a módnej návrhárky Kate Spadeovej ukázali, ako veľmi je potrebné nájsť efektívnejšiu liečbu depresií. Správy o smrti týchto dvoch celebrít šokovali ich fanúšikov a prišli vo chvíli, keď zdravotnícke orgány v USA hlásia od začiatku tohto storočia obrovský nárast počtu samovrážd a vyzývajú, aby sa depresiám a ich liečbe venovala oveľa väčšia pozornosť.

S tým, ako rastie dostupnosť lacných generických antidepresív, z ktorých mnohé majú len veľmi slabý účinok, je vývoj nových liekov na depresiu obchodne veľmi nevýhodný. Výrobcovia liekov majú vo vývoji asi 140 prípravkov na liečbu duševných ochorení vrátane 39 liekov na depresiu, vyplýva z dát americkej asociácie inovatívnych farmaceutických firiem (PhRMA). Súčasne sa skúma viac ako 1 100 experimen­tálnych liečiv proti rakovine, ktoré sľubujú aj vysoké zisky, uviedla agentúra Reuters.

„Psychiatria sa stala neobľúbenou oblasťou pre investície. Poisťovne hovoria, prečo by sme mali platiť viac za novú liečbu?“ približuje dôvody nepomeru Harry Tracy, vydavateľ periodika NeuroPerspective, v ktorom sleduje novinky na poli nových psychiatrických liekov.

Vývoj nových antidepresív je riskantný. Pacienti pri klinických skúškach často dobre reagujú na placebo, čo zhoršuje možnosť kriticky posúdiť skutočný účinok skúmaného lieku. V prípade, že je nový liek schválený, potom navyše musia vyvinúť obchodní zástupcovia značné úsilie, aby o jeho výhodách presvedčili samotných psychiatrov a poskytovateľov starostlivosti. Ďalšou prekážkou je obťažnosť testov liekov na zvieratách, ktoré musia predchádzať testom na ľudských pacientoch.

„Posunúť výskum na klinické skúšky na ľuďoch je veľká výzva,“ tvrdí Caroline Koová, ktorá vedie projekt s názvom NewCures. Ten sa na Severozápadnej univerzite snaží prísť na spôsoby, ako znižovať riziká pre investorov do nových liekov na bolesť, depresiu či Parkinsonovu chorobu.

Jedinou veľkou farmaceutickou spoločnosťou v USA, ktorá teraz do vývoja nového antidepresíva investuje, je Johnson & Johnson. Potom sú tu ešte menší hráči ako Sage Therapeutics, čo je spoločnosť, ktorá chce tento rok registrovať svoj liek na popôrodnú depresiu. Johnson & Johnson chce uviesť na trh látku nazvanú esketamín, ktorá je derivátom známejšieho ketamínu užívaného ako anestetikum. Ten sa na ulici predáva tiež ako rekreačná droga. Esketamín by mal zlepšovať depresívne stavy, ktoré nereagujú na inú liečbu. Firma chce o schválenie lieku americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) požiadať ešte tento rok.

Doktor Husseini Manji, ktorý vedie sekciu neurovied vo firemnej divízii Janssen,je toho názoru, že v boji proti depresiám treba nájsť nové účinné látky, pretože až polovica pacientov na liečbu súčasnými liekmi nereaguje alebo dlho čaká na nástup ich účinku. Esketamín vo forme rýchlo účinkujúceho nosového spreja by podľa neho mohol pre pacientov znamenať kratšie čakanie na to, až liek začne skutočne fungovať.

„Pri štandardných antidepresívach môže trvať aj niekoľko týždňov, kým začnú účinkovať,“ tvrdí Carla Canusová, ktorá tím testujúci nový liek vedie. Esketamín by preto mal byť určený najmä pre pacientov, u ktorých je riziko samovraždy.

Na vývoj rýchlo účinkujúceho vnútrožilovo aplikovaného antidepresíva sa zamerala aj spoločnosť Allergan, ktorá liek repastinel kúpila v roku 2015. Výsledky klinických testov bude mať v roku 2019. Tá istá firma minulý mesiac kúpila ďalšie antidepresívum od spolupracujúcej spoločnosti Aptinyx.

Doktorka Julie Goldsteinová Grumetová z amerického centra pre prevenciu samovrážd uvádza, že okrem Bourdaina a Spadeovej si počas každého dňa v tomto týždni vzalo v USA život 122 ľudí. Mnohí z nich sa nikdy neliečili. „Chýba nám možnosť, ako vykonávať skríning rizika samovraždy,“ hovorí.

#depresia #samovražda #Placebo #antidepresíva #Kate Spade #Anthony Bourdain
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku