Výrobca toaletného papiera musí zaplatiť odškodné každému Čiľanovi

03.08.2018 09:57

Čilský papierenský holding začal vyplácať všetkým dospelým Čiľanom odškodnenie za to, že niekoľko rokov profitoval z kartelu na trhu s toaletným papierom.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Autor: SHUTTERSTOCK

Každý Čiľan starší ako 18 rokov, ktorých je asi 14 miliónov, tak dostane sumu v prepočte necelých desať eur. Podľa agentúry AFP ide v Čile o unikátny spôsob pokuty za zneužívanie dominantného postavenia na trhu.

„Nemať nič, alebo mať 7 000 pesos, ktoré sa dajú minúť… Nie je to veľa, ale zdá sa mi to dobré,“ povedal agentúre AFP Andrés Antíla, keď vychádzal z Národnej banky. Tam zamierili prví záujemcovia o odškodnenie.

Podľa niektorých je však suma nedostatočná. „Myslím, že je to málo, veľmi málo v pomere k tomu, koľko zarobili… My nič navyše nezískavame, len nám teraz vracajú to, čo nám vzali,“ povedal agentúre AFP spotrebiteľ Jonny Reye. Za vyplatené peniaze si vraj kúpi toaletný papier.

Firma CMPC Tissue každému dospelému Čiľanovi alebo cudzincovi s trvalým pobytom v krajine vyplatí do septembra 7 000 pesos (asi 10 eur). Vyplýva to z dohody, ku ktorej vlani dospela so spotrebiteľskými organizáciami a ktorú tento rok v máji potvrdil najvyšší súd.

Celkom ako kompenzáciu vyplatí 150 miliónov dolárov (asi 130 miliónov eur), spotrebiteľské organizácie pôvodne požadovali 510 miliónov dolárov.

Stanovená suma je ekvivalentom 78 percent jej zisku za obdobie 2001 až 2011. Práve v ňom táto firma tvorila s konkurentom SCA Čile „kartel, ktorý si delil trh a určoval ceny“.

Obe skupiny kontrolujú dohromady 90 percent miestneho trhu s toaletným papierom. Firma SCA Čile dostala od súdu za kartel pokutu, jej súdna kauza však zatiaľ nie je uzavretá.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pokuta #Čile #toaletný papier #holding
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku