Viedenský cintorín ponúka miesta pre ľudí aj ich domácich miláčikov

Už viac ako mesiac je možné rezervovať si miesto na cintoríne, na ktorom môžu ľudia k večnému odpočinku zaľahnúť spoločne so svojimi domácimi miláčikmi.

06.08.2018 16:01
Zentranfriedhof, cintorín, hroby, dušičky, Viedeň Foto:
Ilustračná fotka.

Na prvom pohrebisku svojho druhu v rakúskej metropole môžu po boku ľudí spočinúť psy, mačky aj chameleóny, hospodárske zvieratá však povolené nie sú, informovala agentúra APA.

Za prvý mesiac prevádzky urnového hája bolo podľa hovorcu správy viedenských cintorínov rezervovaných už desať hrobov. „Prijímame denne niekoľko telefonátov,“ povedal.

Milovníci zvierat podľa neho však nemusia mať strach, že by pre nich v areáli naproti viedenskému Ústrednému cintorínu vo štvrti Simmering nezostalo miesto. Kapacita je totiž veľká – urny tu možno uložiť až na 240 hrobových miestach. V prípade potreby je navyše možné areál rozširovať.

„Niektorí ľudia udržujú intenzívnejší vzťah so zvieraťom ako s ľuďmi,“ vysvetlila pri otváraní areálu mestská radkyňa Ulli Simová, prečo sa Viedeň rozhodla vybudovanie spoločného cintorína pre ľudí a ich domácich miláčikov podporiť. Cintorín iba pre domáce zvieratá v rakúskej metropole funguje už od roku 2011.

Najčastejší záujemcovia o hrobové miesto chcú byť pochovaní so svojím psom či mačkou. Kremácia je však dostupná pre všetkých miláčikov s výnimkou hospodárskych zvierat. Do spoločného hrobu môžu ľudia vo Viedni uložiť napríklad milovaného chameleóna alebo hada. No kvôli zákonným obmedzeniam a aj z kapacitných dôvodov napríklad kôň vedľa zosnulého spočinúť nemôže. Do bežnej kremačnej pece sa totiž zviera veľkosti koňa nezmestí. „Krematóriá pre kone síce už existujú, ale najbližšie je v Holandsku,“ uviedol hovorca viedenských cintorínov.

Za desaťročný prenájom hrobu zaplatia záujemcovia 490 eur. Napriek desiatke rezervovaných miest sa však žiadny spoločný pohreb človeka a jeho domáceho maznáčika na viedenskom cintoríne zatiaľ neuskutočnil.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #cintorín #domáci miláčikovia