Čo sa objavilo v archívoch o Auguste 1968

, 21.08.2018 19:00

Na fotografii z Detvy vidno, ako sa muž chystá hodiť kameň na kolónu. Podľa zistení archivárov sa vedenie Verejnej bezpečnosti snažilo zabrániť provokáciám, aby neboli zámienkou pre okupantov k použitiu hrubej sily.

Na fotografii z Detvy vidno, ako sa muž chystá...
Na fotografii z Detvy vidno, ako sa muž chystá hodiť kameň na kolónu. Autor: Archív Ústavu pamäti národa

„Vydal sa všeobecný zákaz podávania alkoholu, aby niekto vo vášni a opitosti niečo nevykrikoval,“ opisuje archivár Peter Mikle. No i tak sa sovietski velitelia už v prvých dňoch sťažovali na hádzanie kameňov, poškodzovanie pomníkov sovietskych hrdinov, strhávanie sovietskych vlajok. Ľudia na budovách a výkladoch kreslili nápisy – Mor ho! Často sa objavovalo – Otec osloboditeľ, syn okupant. A to Sovietov ešte viac popudzovalo.

Dubček

Tento plagát zhabala ŠtB v okrese Lučenec. Ľudia si ich vlastnoručne vyrábali a vylepovali na chodbách, v pohostinstvách. Portréty prvého tajomníka ÚV KSČ Alexandra Dubčeka vkladali noviny do mimoriadnych vydaní. Ľudia sa k nemu hrdo hlásili. „Záujem o Dubčekove odznaky bol taký veľký, že ich jeden podnik nestíhal vyrábať,“ prezrádza archivár Pavol Pytlík. V Archíve ÚPN sa zachoval tiež prepis interview, ktoré Dubček poskytol americkému časopisu Look, a ktoré odvysielalo Rádio Slobodná Európa. „Autorka kladie ďalšiu otázku: Vy ste demokrat, pán Dubček? Díva sa na mňa, jeho faunovský úsmev zmizol a odpovedá: Áno som. Ale keby bolo treba bojovať proti nepriateľom socializmu, bojoval by som.“ Tieto prepisy ľudia rozmnožovali a rozdávali ďalej.

Portréty prvého tajomníka ÚV KSČ Alexandra...
Portréty prvého tajomníka ÚV KSČ Alexandra Dubčeka vkladali noviny do mimoriadnych vydaní. Autor: Archív Ústavu pamäti národa

Normalizácia

Táto z dnešného pohľadu nevinná básnička sa 18. novembra 1968 zapáčila sekretárke riaditeľa strednej školy v Liptovskom Mikuláši. Rozmnožila ju a ako išla riaditeľovi zaniesť dennú poštu, omylom v nej nechala aj kópiu básničky. Riaditeľ dal okamžite echo ŠtB. Sekretárku vyšetrovali, bola podozrivá z trestného činu hanobenia štátu svetovej socialistickej sústavy a jeho predstaviteľov podľa paragrafu 104 Trestného zákonníka. Vyšetrovalo sa aj pre iné „prehrešky“. Jeden z baníkov si v roku 1970 verejne pred kolegami zahrešil po prečítaní oznámenia, kedy majú navštevovať lekára. „Boha im komunistického, toto oni vymysleli, už im mal dávno vietor nohy opálať.“ Eskortovali ho a stíhali pre trestný čin hanobenia národa, rasy a presvedčenia podľa paragrafu 198 Trestného zákona.

Dubčekovská báseň.
Dubčekovská báseň. Autor: Archív Ústavu pamäti národa

SONOĽP

Pod touto skratkou vznikla 7. apríla 1968 v Dome lodníkov v Bratislave Slovenská organizácia na ochranu ľudských práv, sesterská organizácia pražského združenia K 231 – Združenia bývalých politických väzňov, čo korešpondovalo s postupným uvoľňovaním atmosféry v spoločnosti. Spoluzakladateľom bol Emil Vidra. Ich základnou požiadavkou bolo dodržiavanie Všeobecnej deklarácie ľudských práv. No už na jeseň 1968 bola táto organizácia zakázaná. Zachovaná fotokópia so stanovami mala slúžiť ako dôkaz o trestnej činnosti jej členov, ktorých prenasledovali.

Zachovaná fotokópia so stanovami mala slúžiť...
Zachovaná fotokópia so stanovami mala slúžiť ako dôkaz o trestnej činnosti jej členov, ktorých prenasledovali. Autor: Archív Ústavu pamäti národa

Mimoriadne vydania

V augustových dňoch po okupácii vychádzali mimoriadne vydania novín, ľudia vtedy dychtili po informáciách. Pravda vyšla v niektorých dňoch aj trikrát. Noviny sa tlačili v náhradných tlačiarňach, roznášali ich študenti. Tieto vydania v čase normalizácie skončili v knižnici niekdajšieho Ústavu marxizmu-leninizmu (ÚML) ÚV KSS v Bratislave v neprístupnom knižničnom fonde „Z“. Jeho časťou bola aj pôvodne rozsiahla zbierka novín a letákov – takzvaná zbierka „K”. Obsahovala množstvo raritných výtlačkov novín z 21. augusta 1968 a z nasledujúceho obdobia. Boli tu rôzne mimoriadne vydania regionálnych, ale aj podnikových novín, ktoré sa stavali proti okupácii a hlásili sa k prvému tajomníkovi ÚV KSČ Alexandrovi Dubčekovi, k prezidentovi Československej socialistickej republiky Ludvíkovi Svobodovi.

V augustových dňoch po okupácii vychádzali...
V augustových dňoch po okupácii vychádzali mimoriadne vydania novín, ľudia vtedy dychtili po informáciách. Autor: Archív Ústavu pamäti národa

Fotografie Jána Kučeráka

Bývalý šéfredaktor vtedy vychádzajúceho stredoslovenského krajského denníka Smer Ján Kučerák zaslal v roku 2007 do Archívu ÚPN fotografiu Jozefa Leváka zo Zvolena, ktorého prešli tanky. Samotná fotografia prišla „dokaličená“, potrhaná a polepená. „Keď ju syn pána Kučeráka ukázal mladému ľavičiarovi v Toronte v Kanade, tak ju roztrhal,“ vysvetľuje archivár Pytlík. Kučerák im zaslal množstvo záberov na okupantov v Banskej Bystrici a dokumentov, kde napríklad opisuje, ako ho kvôli obsahu novín každý týždeň predvolávali na ideologické oddelenie KV KSS v Banskej Bystrici. Na jednom vypätom sedení sa vyjadril, že Brežnev konal horšie ako Hitler. „Povedal som, že Hitler si dal aspoň posvätiť okupáciu v Mníchove, ale Brežnev ani toľko neurobil. Naopak, nadiktoval ďalším krajinám, aby išli s ním do hanebnej okupácie Československa.“ Kučerák s rodinou emigroval do Kanady, jeho dcére však dovolili odcestovať a spojiť sa s rodinou až po vyše desiatich rokoch.

Okupanti v Banskej Bystrici.
Okupanti v Banskej Bystrici. Autor: Archív Ústavu pamäti národa

Humor

Mimoriadne vychádzali aj humoristicko-satirické periodiká ako Roháč. Časopis Černokňažník mal v tiráži spresnenie, že vyšiel na obranu vlasti. „Vydávajú ho Slováci v slovenských horách a jaskyniach. Zodpovedný redaktor gen. Nebojsa.“ Objavovali sa v nich rôzne karikatúry, inzeráty. „Vymením ojazdený tank za krajec čerstvého chleba. Značka: Najazdených 2 000 km.“ A „zaručené“ správy. „Ako sme sa práve dozvedeli, vidiecke obyvateľstvo nadšene pozdravovalo prechádzajúce sovietske jednotky, skandovalo na slávu súdruhovi Brežnevovi a vojakov obsypalo kvetinami. Kvôli presnosti treba dodať, že správa pochádza zo sovietskeho vidieka.“

Mimoriadne vychádzali aj humoristicko-satirické...
Mimoriadne vychádzali aj humoristicko-satirické periodiká ako Roháč. Autor: Archív Ústavu pamäti národa

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#okupácia Československa #Okupácia 1968 #august 1968 #50 rokov od okupácie Československa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Kytica Zimona 18

Kytica Zimona 18

44,99
Flower box červená kocka "M" červené ruže

Flower box červená kocka "M" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk