Knihou chcú búrať predsudky o ľuďoch LGBT komunity

, 25.08.2018 08:00
Dve/Dvaja
Obálka knihy Dve/Dvaja.

Kniha Dve / Dvaja je útla brožúra o LGBT ľuďoch, určená pre školy. Vznikla pred piatimi rokmi vďaka grantu ministerstva zahraničných vecí z dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd.

Ale jej distribúciu sprevádzal rozruch. Kvôli nej v parlamente interpelovali vtedajšieho ministra školstva, lebo knihe neudelil odporúčaciu doložku výberovej učebnice pre školy. Napriek tomu sa päťtisícový náklad knihy rozobral a záujem o ňu nevyhasol. Vydavateľom knihy o homosexualite je občianske združenie Inštitút ľudských práv a do nového školského roka pripravil jej druhé bezplatné vydanie.

Brožúra na 80 stranách v šiestich kapitolách tínedžerom vysvetľuje základné pojmy viažuce sa k homosexualite. Odpovie na otázky, či je homosexualita normálna a prirodzená, prečo je teraz „viac homosexuálov“ ako voľakedy a prečo sa nimi neustále zaoberať. Čo znamená pojem rod a rodová identita a aký je rozdiel medzi heterosexuálom, bisexuálom a asexuálom.

Kniha zorientuje čitateľa v kontexte menšinových práv v súčasnosti i minulosti a porovnáva uplatňovanie a dodržiavanie práv LGBT ľudí v rôznych krajinách sveta. Samostatnú kapitolu tvoria ilustrácie známych osobností, ktoré patria k LGBT menšine.

Inštitút ľudských práv chce knihou podporiť neformálne vzdelávanie a výchovu mladých ľudí k tolerancii menšinových skupín, v súlade s celoeurópskym procesom zvyšovania tolerancie k LGBT ľuďom. „A tiež je príspevkom pre odbúravanie predsudkov a stereotypov vedúcich k strachu alebo dokonca nenávistným prejavom a homofóbii,“ hovorí na margo vydania knihy Peter Weisenbacher z občianskeho združenia. I na ich webovej stránke si školy môžu príručku Dve / Dvaja bezplatne objednať.

Ukážka z knihy Dve / Dvaja

Čo to je queer?

Pôvodne hanlivé označenie ľudí s inou než heterosexuálnou orientáciou (doslovný preklad z angličtiny je čudný, divný). Používanie tohto pojmu sa však zmenilo. Ľudia s inou než heterosexuálnou orientáciou ho začali používať s hrdosťou. Pojem queer v súčasnosti však zahŕňa omnoho viac než len sexuálnu orientáciu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#ministerstvo zahraničných vecí #LGBT #Inštitút ľudských práv #homosexualita
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Flower box červená kocka "S" krémové ruže

Flower box červená kocka "S" krémové ruže

59,99
Grande žlté ruže

Grande žlté ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk