Nikdy nespiaci New York objavuje siestu

07.09.2018 16:00
New York
Ilustračné foto. Autor:

Aby obyvatelia New Yorku znovu nabili batérie v meste, ktoré nikdy nespí, už dávno vo veľkom množstve konzumujú kávu alebo zdravé zeleninové kokteily. Dnes však objavujú aj prednosti popoludňajšej siesty, píše agentúra AFP. Majú už k dispozícii početné kurzy jogy alebo meditácie. Aby prekonali únavu, podľahli niektorí z nich móde matcha čaju alebo pitiu kavy, antistresového nápoja z kávy.

Teraz sa však v New Yorku aj v ďalších amerických veľkomestách objavujú miestnosti určené na siestu. K najväčším zariadeniam patrí Nap York, ktoré otvorili tento rok v trojpodlažnej budove neďaleko Times Square. Za 12 dolárov si tu môžete prenajať malú drevenú kabínu, a to kedykoľvek vo dne aj v noci.

Úspech na seba nedal čakať: Nap York má teraz namiesto siedmich 22 kabín a na streche budovy bude čoskoro k dispozícii šesť visutých lôžok, ktoré si možno prenajať za 15 dolárov na pol hodiny.,,V New Yorku je veľmi ťažké nájsť pokoj a ticho. Chceme pomáhať vyčerpaným Newyorčanom," hovorí riaditeľka marketingu v Nap Yorku Stacy Veloricová.

Podľa Centra pre prevenciu chorôb spí tretina Američanov nedostatočne. To má vplyv na náladu a sústredenie, znižuje to produktivitu a vedie k absencii. Podľa štúdie Rand Corporation z roku 2016 to americkú ekonomiku ročne stojí až 411 miliárd dolárov.

Dvadsaťosemročná Laura Liová si každý týždeň dopraje siestu v luxusnom centre YeloSpa, ktoré už 11 rokov ponúka kabínky určené na odpočinok. Vstupuje do kabínky kúpajúcej sa vo fialovom osvetlení a ako kozmonautka si líha na naklonený matrac. Nohy má vo vzduchu, aby sa jej upokojil srdcový rytmus a aby ľahšie zaspala. O 35 minút ju prebudí umelé svitanie, vysvetľuje Maya Daskalov, šéfka YeloSpa na Piatej avenue blízko slávnej Trump Tower. Tento osviežujúci spánok stojí jeden dolár za jednu minútu a trvá od 20 do 40 minút.

Christopher Lindholst, ktorý sám trpel chronickým nedostatkom spánku, založil v roku 2004 spoločnosť MetroNaps, ktorá vyrába „energetické kabíny“, v ktorých sa človek môže odrezať od sveta a zdriemnuť si. Prvé takéto kabíny boli inštalované v Empire State Building, ale potom boli odstránené kvôli posilneniu bezpečnostných opatrení v tomto slávnom mrakodrape.

Spoločnosť predáva svoje kabíny podnikom, univerzitám, nemocniciam i letiskám. „Počas 15 rokov sa postoj ľudí úplne zmenil, uvedomili si význam spánku a jeho blahodarných účinkov,“ hovorí Lindholst. Než sa však prekonajú predsudky o sieste, často spájané s lenivosťou, bude to trvať celú jednu generáciu, dodáva.

#siesta #oddych #New York #Nap York
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Flower box červená kocka "S" krémové ruže

Flower box červená kocka "S" krémové ruže

59,99
Grande žlté ruže

Grande žlté ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk