Predobrazom medvedíka Paddingtona boli evakuované deti počas vojny

10.10.2018 14:53

Priateľský medvedík Paddington z najtemnejšieho Peru v červenom klobúčiku, s obitým kufríkom, vo vlnenom kabáte a s veľkou láskou k marmeláde, sa stal jednou z klasických postavičiek britskej literatúry pre deti.

Prvá knižka o Paddingtonovi vyšla pred 60...
Prvá knižka o Paddingtonovi vyšla pred 60 rokmi, 13. októbra 1958, s ilustráciami Peggy Fortnumovej. Autor: SHUTTERSTOCK

A to vďaka britskému spisovateľovi Michaelovi Bondovi a jeho pútavému a vtipnému rozprávaniu o tomto chlpáčovi. Prvá knižka o Paddingtonovi vyšla pred 60 rokmi, 13. októbra 1958, s ilustráciami Peggy Fortnumovej.

Odvtedy boli knihy o zážitkoch roztomilého babráka, ktorý zo všetkého najviac miluje marmeládové sendviče, preložené do 30 jazykov a po celom svete sa ich predalo viac ako 30 miliónov výtlačkov.

Prvýkrát bol medvedík videný, ako sedí na svojom kufríku na londýnskej stanici Paddington. Na sebe mal zavesenú ceduľku – Prosím, postarajte sa o tohto medvedíka. Ďakujem. Do Londýna ho vyslala teta Lucy, keď jeho domov zničilo zemetrasenie, aby tu našiel novú rodinu. K tomuto obrazu vraj spisovateľa Bonda inšpirovali filmové týždenníky, zachytávajúce evakuované deti, ktoré za vojny opúšťali Londýn, aby unikli bombardovaniu. Na krku mali zavesenú menovku a v malom príručnom kufríku všetky svoje veci.

Osirelého medvedíka s kufríkom (obsahujúcim tajnú priehradku, kam si môžete schovať oveľa viac vecí, než sa zdá) sa ujmú manželia Fouskovci. Medvedík im rozpráva, ako do Londýna prišiel ako čierny pasažier: „Išiel som celú cestu v záchrannom člne a jedol marmeládu. Medvede marmeládu milujú.“ Tiež im povie, že jeho peruánskemu menu nemôže nik rozumieť, a tak sa rozhodnú pomenovať ho Paddington podľa stanice, kde ho našli. V ich domove potom prežíva slušne vychovaný, aj keď trochu nemotorný medvedík svoje nespočetné dobrodružstvá.

Je síce vždy zdvorilý a slušný, a všetkých oslovuje pani, pán a slečna, ale má nesmiernu schopnosť sa úplne nevinne dostať do problémov, a potom sa „veľmi snaží, aby všetko napravil“.

Inšpiráciou k Paddingtonovi sa Michaelovi Bondovi stal plyšový medvedík, ktorého si všimol na regáli jedného londýnskeho obchodu neďaleko stanice Paddington, a kúpil ho ako darček svojej manželke k Vianociam v roku 1956. A potom o ňom napísal príbeh a vzápätí, len za desať dní, celú prvú knihu, ktorá vyšla prvýkrát v roku 1958 v naklada­teľstve William Collins & Sons.

Prvú plyšovú hračku vypchatého medvedíka Paddingtona navrhla v roku 1972 Gabrielle Designsová a vyrobila ju Shirley Clarksonová – bol to vianočný darček pre jej deti. Clarksonová obula medvedíkovi vysoké čižmy, aby mohol stáť rovno.

A od konca 70. rokov robí medvedík Paddington deťom radosť aj v televíznej sérii, tá posledná bola nakrútená v roku 1997. A na jeho poslednom filmovom spracovaní pod názvom Paddington 2 sa vlani aj v slovenských kinách dobre zabávali malí aj veľkí návštevníci.

Medvedík Paddington však prenikol aj do ďalších svetov. Bol hračkou, ktorú v roku 1994 vybrali britskí tunelári ako prvý predmet, ktorý dopravili podmorským tunelom k svojim francúzskym kolegom.

V rokoch 1994 a 2006 sa Paddington objavil na poštovej známke. Pieseň o ňom naspievali v roku 2015 Gwen Stefani a Pharrell Williams, jeho obrázok používa aj známy britský výrobca marmelád Robertsons. A na londýnskej stanici, kde ho našli, má bronzovú sochu.

Michael Bond, ktorý zomrel 27. júna 2017, si podľa britskej tlače vyhradil právo, aby po jeho smrti už nikto iný nesmel o Paddingtonových dobrodružstvách písať. Teraz práva na jeho dielo vlastní na ďalších šesť rokov nakladateľstvo HarperCollins.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica Zimona 23

Kytica Zimona 23

39,99
Smútočná kytica žlté chryzantémy

Smútočná kytica žlté chryzantémy

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk