Padajúce hviezdy, čierne mačky, rozsypaná soľ. Ako vznikli povery?

08.11.2018 14:51
22-shutterstock 225822550
Najbežnejšie povery sa nevynorili len tak odnikiaľ. Autor:

Aj keď sa pokladáte za skeptika, najskôr ste sa v živote už s nejakou tou poverou stretli - a možno tu a tam ste sami neodolali, aby ste niečo neodklepli na drevo.

Najbežnejšie povery sa nevynorili len tak odnikiaľ. Ich pôvod je v najlepšom prípade fascinujúci – a v najhoršom tragický, napísal spravodajský server Business Insider, ktorý pripravil prehľad niektorých z nich.

Rozbité zrkadlo znamená sedem rokov smoly

V dávnych dobách sa verilo, že zrkadlá obsahujú časti našej duše. Našťastie sa tiež verilo, že sa duša každých sedem rokov obnoví, a preto sa po siedmich rokoch končí obdobie smoly, ktoré na seba rozbíjač zrkadiel privolal.

Čierna mačka nosí smolu

V 14. storočí bola asociácia medzi čiernymi mačkami a diablom taká rozšírená, že ľudia verili, že čierne mačky spôsobujú pandémiu čiernej smrti, teda moru, a čierne mačky preto hromadne zabíjali. O dve storočia neskôr vrcholila hystéria kvôli čarodejníctvu, keď poverčiví Európania spájali čierne mačky s čarodejnicami – a táto predstava sa rozšírila aj do Ameriky, kde hrala svoju rolu počas čarodejníckych procesov v Saleme.

Prejsť pod rebríkom nosí smolu

Táto povera pravdepodobne vznikla na základe významu čísla tri v niektorých náboženstvách. V kresťanstve ho zastupuje Najsvätejšia Trojica – Otec, Syn a Duch Svätý. A pretože táto trojica je svätá, je následne sväté aj číslo tri. Keď je rebrík opretý o stenu, potom spoločne so stenou a zemou tvoria trojuholník. Prejsť pod rebríkom tak môže byť vnímané ako porušenie trojice – rúhanie.

Nešťastná trinástka

Za trinástku, ktorá podľa povery nosí smolu, môže jednak Judáš Iškariotský, ktorý zradil Ježiša Krista a bol 13. hosťom počas novozákonnej Poslednej večere. A druhým „páchateľom“ je ľstivý boh zo severskej mytológie Loki. Ten uvrhol svet do chaosu, keď ako 13. hosť prišiel na božskú večernú oslavu – a trikom prinútil iného z hostí, aby boha dobra a mieru zastrelil šípom.

Vysypaná soľ nosí smolu

Judáša je však možné viniť aj z povery, že vysypať soľ znamená smolu. Pozrite sa na slávny obraz Leonarda da Vinciho Posledná večera. Ježiš Iškariotský, zradný 13. hosť pri Ježišovej večeri, je zobrazený, ako lakťom prevrátil soľničku na stôl. Pretože Judáš zradil Ježiša, soľ, ktorú prevrátil, začala byť spájaná s jeho neblahými činmi. Našťastie existuje protiliek: Keď hodíte štipku onej rozsypanej soli cez ľavé plece, údajne tým oslepíte diabla a zažehnáte smolu, ktorú ste na seba rozsypaním soli privolali.

Zaklopať na drevo

Podľa nemeckého folklóru v stromoch prebývajú dobrotiví duchovia. Keď na kmeň stromu poklepeme, duchov prebudíme a zavoláme na svoju ochranu a pre šťastie.

Štvorlístok nosí šťastie

Šanca nájsť štvorlístok je údajne jedna ku 10 000, takže sú veľmi zriedkavé. Keď sa podľa legendy Eva dozvedela, že bude vyhnaná z raja, údajne si so sebou vzala štvorlístok, aby nikdy nezabudla na Rajskú záhradu. Teraz preto štvorlístok symbolizuje šťastie a prosperitu.

Keď padá hviezda, niečo si želaj

Podľa Ptolemaia museli bohovia otvoriť priestor deliaci pozemské nebo od božskej sféry, ak chceli sledovať ľudstvo. V takej chvíli mohli padajúce hviezdy preniknúť cez túto deliacu bariéru. A preto, keď vidíte na nočnom nebi padať hviezdu – viete, že sa bohovia pozerajú nadol a počúvajú. Teda aspoň podľa Ptolemaia.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku