Banksy predstavil novú maľbu, upozorňuje na znečistenie ovzdušia

21.12.2018 10:37
Britain Banksy
Banksyho ,,horkosladký kúsok" na jednej z garáží upozornil na znečistenie ovzdušia v meste. Autor: ,

Britský streetartový umelec Banksy prekvapil mestečko Port Talbot na juhu Walesu novou maľbou.

Horkosladkým kúskom, ako ho nazval denník The Guardian, na jednej z garáží upozornil na znečistenie ovzdušia v meste.

Z jednej strany garáže je namaľovaný chlapec so sánkami, ktorý si očividne užíva zimné radovánky a snaží sa vystrčeným jazykom chytať snehové vločky. Z iného uhla pohľadu je však zrejmé, že v skutočnosti na chlapca nepadá sneh, ale popol, ktorý vietor rozfúkal z horiaceho odpadkového koša či komína.

Umelec už na svojom instagramovom účte potvrdil, že je skutočne autorom novej nástennej maľby. Zverejnil na ňom okrem iného aj zábery diela za sprievodu detskej vianočné piesne Little Snowflake (Malá snehová vločka). Kamera ďalej zaberá pohľad nad strechami Port Talbotu a ukazuje priemyselnú časť mesta zahalenú v dyme.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označila tento rok Port Talbot za najviac znečistené mesto v britskom kráľovstve. Miestne úrady sa však proti správe ohradili a uviedli, že WHO pracovala s chybnými dátami. Organizácia sa neskôr za krok ospravedlnila. Agentúra AP ale upozornila, že sa mesto so zvýšeným znečistením borí. Pripomenula napríklad, že v júli čierny prach z mestských oceliarní pokryl tunajšie domy, autá i domáce zvieratá.

Banksy, ktorého grafit sa prvýkrát objavil na stenách v anglickom Bristole, patrí medzi najvýraznejších súčasných umelcov. Zakladá si na anonymite, jeho diela sa ale v aukciách pravidelne predávajú za státisíce dolárov. Svoje výtvory okrem Británie zanechal napríklad aj na stenách v Spojených štátoch alebo v pásme Gazy.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#WHO #znečistenie ovzdušia #Banksy #garáž #street art
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku