Najviac single domácností je v Lotyšsku (43 %) ako aj Dánsku (44 %) či vo Švédsku (51 %). Najmenej ich je na Malte (20 %), Slovensko si s úrovňou 22 % drží druhú priečku spoločne s Portugalskom.
„Podľa štatistík pozorujeme v krajinách EÚ aj trend, že za posledné roky rapídne stúpol počet narodených mimomanželských detí. Kým v roku 2000 ich bolo zhruba 15 %, posledné dáta za rok 2016 ukazujú, že ich počet narástol na 43 %. Tento trend zasiahol aj Slovensko. Kým v roku 2007 bola takmer tretina narodených mimomanželských detí, v roku 2016 to narástlo na 40 % zo všetkých narodených detí na Slovensku. V porovnaní so susednou Českou republikou je to však stále menej, nakoľko tam sa rodí takmer polovica detí mimo manželského zväzku,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.
Najviac detí, ktoré sa narodia párom v manželskom zväzku, je v Grécku. Rovnako aj tu, aj v Chorvátsku či na Cypre sa rodí 80 % detí zosobášeným párom. Na vrchole rebríčka v počte narodených detí mimo manželského zväzku sú krajiny ako Francúzsko (60%), Bulharsko a Slovinsko (obe 59 %), Estónsko (56 %), Švédsko (55 %), Dánsko (54 %), Portugalsko (53 %) a Holandsko (50 %).
Čísla poukazujú na celoeurópsky trend, kedy páry nepovažujú za potrebné uzatvárať manželský zväzok, keď si chcú založiť rodinu. Takisto je veľa slobodných mamičiek, ktoré žijú bez partnera.
„Trend, kedy sobáš nie je pre páry prioritou, sa ukazuje aj pri žiadostiach o hypotéky. Naša banka poskytuje ročne v priemere až 70 % hypoték práve párom. Pritom za pár je považovaný každý hlavný žiadateľ, ktorý deklaruje, že žije v páre bez ohľadu na to, či manžel bol spolužiadateľom. Po tom, ako v júli minulého roka Národná banka Slovenska sprísnila podmienky na poskytovanie hypoték, na úver vo vyššej čiastke siahnu práve tí, ktorí oň žiadajú vo dvojici,“ poznamenala Buchláková.