Na Kube, na ostrove boxu, v ňom nesmú ženy súťažiť

Idamelys Morenová už štyri roky bez prestania bojuje za to, aby sa mohla stať majsterkou sveta v boxe. Avšak na Kube, ktorá je v tejto športovej disciplíne svetovou jednotkou, nesmú ženy vstúpiť do ringu, píše agentúra AFP.

15.07.2019 08:23
debata (6)

„Nedávajú nám šancu,“ sťažuje sa dvadsaťsedemročná žena, ktorá študuje šport a venuje sa boxu. Vychádza práve z jedného súkromného športoviska v Havane, ktorého múry sú pokryté plagátmi so slávnymi kubánskymi boxermi, ako je Teofilo Stevenson.

Táto malá, ale svalnatá brunetka sa už ako dieťa venovala atletike, futbalu, a pred štyrmi rokmi sa zamilovala do boxu. Tento šport je hrdosťou ostrova s 11 miliónmi obyvateľov, ktorý získal 37 olympijských medailí a 76 svetových titulov: všetky však len v mužskej kategórii.

Je to paradox: Kuba je zastúpená v ženských kategóriách vo všetkých športoch, vrátane zápasenia a vzpierania, nie však v boxe.

Športové úrady majú výhrady k myšlienke nechať ženy zúčastniť sa súťaží. Na ostrove totiž vládne všeobecne rozšírený názor, že box je mužská záležitosť a že je pre ženy príliš nebezpečný. Inde vo svete sa však názory postupne menili a ženský box je na programe olympijských hier od tých londýnskych, konaných v roku 2012.

„Všetky bojové športy sú nebezpečné, máme ale chránená prsia, hlavu a ústa,“ hovorí Idamelys Morenová. „Keby nám dali príležitosť, mohli by sme počet medailí zvýšiť,“ uisťuje.

Dúfa, že Kubánsky inštitút športov (Inder) dá zelenú zápasom v ženskom boxe pred budúcimi olympijskými hrami, a pokračuje v intenzívnej príprave, ktorá by jej umožnila súťažiť v kategórii do 57 kilogramov. V ringu väčšinou zápasí s mužmi, ktorí sú vyšší a statnejší.

V odbore má prezývku krotiteľka, podľa miestneho tímu Kubánski krotitelia, ktorý sa zúčastňuje medzinárodných poloprofesionálnych majstrovstiev World Series of Boxing.

„Je to boxerka s veľkým zápalom a obrovskými fyzickými kapacitami, ale ešte nedosiahla svoj plný potenciál,“ usudzuje jej tréner Emilio Correa, nositeľ striebornej medaily z olympijských hier v roku 2008 a bronzovej medaily na svetových majstrovstvách v roku 2005.

Na tmavej Idamelysinej koži sa leskne pot po zápase s Yuri Pascualovou, dvadsaťšesťročnou biologičkou, a Anou Gasquezovou, Francúzkou, ktorá pricestovala na Kubu v roku 2014 vábená mágiou kubánskeho boxu, ktorý je podľa nej najlepší na svete.

Ambiciózna Idamelys sníva o tom, že získa svetovú a olympijskú medailu. „Keď sú toho schopní muži, prečo nie my?“ pýta sa Yuri.

Výhrady kubánskych úradov pre šport k povoleniu zápasov v boxe pre ženy nakoniec mladé ženy, ktoré by chceli vstúpiť do ringu, odrádzajú, súdi Idamelys. Samotní športovci však túžbu žien vstúpiť do boxerského ringu vítajú: na všetkých boxerských štadiónoch na Kube sú ženám dvere otvorené. „Chlapci nám pomáhajú,“ dosvedčuje Ana.

Pokiaľ budú boxerské zápasy žien na Kube konečne povolené, stane sa táto prax masívna, pretože Kuba je ostrov boxu, povedal tréner Emilio Correa.

V roku 2016 sa zdalo, že sa veci pohli: prezident Kubánskej federácie boxu Alberto Puig začal o tom, že sa box ženám otvorí, uvažovať. Avšak tri roky potom sa stále nič nedeje.

„Nemôžeme kubánskym ženám upierať ich právo zúčastniť sa súťaží,“ vyhlasuje legendárny kubánsky tréner Alcides Sagarra. „Nakoniec dosiahnu dobrú úroveň,“ predpovedá Sagarra, ktorý vychoval viac ako 80 olympijských a svetových majstrov, vrátane legendárneho Stevensona.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Kuba #box #Idamelys Morenová