Vladimír Strmeň sa do Slovenského národného povstania zapojil ako 16-ročný. Súčasnej generácii odkazuje - nedopusťte viac podobné hrôzy!
Smrť mu niekoľkokrát skrížila cestu. Športovec telom i dušou sa vždy dokázal s údermi osudu vyrovnať a nikdy nestrácal optimizmus. Benjamín Strmeň patril k aktívnym účastníkom SNP.
Prípravy na Povstanie aj dianie po jeho vypuknutí sprevádzala národná zhoda všetkých protinacistických ľavicových i pravicových politických síl na Slovensku.
Zvládne zásobovať energiou celú farmu, podnik, hotel, dedinu, pričom jej obyvateľov už nemusí trápiť, ako zase „vystrelili“ ceny energií.
Čo spája zberateľov ako je Michal Tokovský?: „Vášeň a obdiv k starej technike a umu ľudí, ktorí to dokázali vyrobiť pred vyše 100-150 rokmi.“
Historici dodnes nemajú celkom jasno: Zúčastnili sa na vojenskej intervencii proti "kontrarevolučným silám" v ČSSR skutočne aj východní Nemci?
Florencia, Terst, dážď v Berlíne, kone pri Frankfurte, preteky na paddle boarde, Baltské more.
Ovplyvnil nielen Karla Čapka, autorku detektívok Agátu Christie alebo Tolkiena či Lewisa. Tento rok si pripomíname 150 rokov od jeho narodenia. Objavili sme zanietených prekladateľov, ktorým Gilbert Keith Chesterton zmenil životy.
Ruské slovo "družba" znamená priateľstvo. Ale medzinárodný ropovod s týmto názvom dnes európske štáty skôr rozdeľuje ako spája.
Rád fotoaparátom mapuje všetko, čo z krajiny mizne. Dlhoročný profesionálny fotograf, bývalý fotoreportér i vysokoškolský pedagóg Ján Lofaj chce najnovšie prekvapiť knižkou o (aj zabudnutých) cintorínoch.
Na Slovensku chýbajú voľné pracovné ruky. Problém sa musí riešiť dovozom pracovníkov. Nič nové... Kedysi tu vo veľkom pracovali Bulhari a Rumuni, Kubánci a Vietnamci, Poliaci a Juhoslovania.
Prudko sa meniaca klíma povzbudzuje európske mestá k rozvoju, k akému v dejinách ťažko nájsť paralelu.
Pôvodne sa nazývala Veľkou vojnou. Až po druhej svetovej ju premenovali na prvú svetovú. Vypukla po lokálnych ozbrojených konfliktoch na Balkáne.
Začiatok olympijských hier, surfer na pláži Venao, večer v New Yorku, horúčavy v Číne...
Mnoho ľudí sa pre profesionálne rodičovstvo rozhodne len preto, aby si finančne prilepšili.
V týchto dňoch uplynulo 80 rokov odvtedy, čo sa skupina sprisahancov pokúsila zabiť Adolfa Hitlera a uskutočniť štátny prevrat. Čo by sa stalo, keby vodca Tretej ríše atentát neprežil?
Na začiatku to bola "pankáčina", neskôr výborné riešenie.
Marlene Engelhorn (32) je rakúsko-nemecká dedička miliónového majetku žijúca vo Viedni. Roky sa podieľa na kampaniach týkajúcich sa zdanenia majetku najbohatších.
Keď prišiel takmer pred 60 rokmi ako mladý inžinier na družstvo v Krajnom, prischla mu prezývka Vojto Naplavenina. Dnes je Vojtech Tĺčik, rodák z Rišňoviec od Nitry, írečitý kopaničiar.
Blesky a hromy sa dostali až do slovenskej štátnej hymny. Majú v nej takrečeno buditeľskú úlohu. Ale ľudu žijúcemu pod Tatrami spôsobili v minulosti aj veľa nešťastia.