O kultúre: Kultúrny sprievodca mestom v horúčavách

17.08.2018 06:00

Tráviť letné horúčavy vo veľkom meste je náročné, a Praha nie je výnimkou. Vyčerpaní turisti blúdia otrávene rozpálenými ulicami, hmýria sa Karlovým mostom, Václavským námestím alebo rezignovane stoja v dlhých radoch na pamätihodnosti mesta v centre, ktoré sa zmenilo na jeden veľký tepelný ostrov. Prípadne sa dajú nalákať do preklimatizovaných a predražených reštaurácií a ochutnávajú „zaručene“ domáce špeciality typu zmrzlina v trdelníku.

Lepšie na tom nie sú ani miestni. Snažia sa uniknúť z rozpálených bytov v meste, stavaných pre iné klimatické podmienky. V rozhovoroch so známymi, ktorí nemali možnosť utiecť pred teplami k rodine na vidiek alebo do lepšieho podnebného pásma, sa objavuje niekoľko základných motívov: „Koľko stupňov máte v byte?“ a „Kam sa pôjdete pred teplom skryť cez víkend?“.

Suchom vyčerpaná prímestská príroda už útočisko neposkytuje, hoci človek je vďačný za každý štvorcový meter zelenej plochy v meste. Kúpaliská sú prepchaté, prírodné vodné plochy zasa prehriate od slnka a plné siníc. Je tu však ešte jedna možnosť, ako sa na pár hodín skryť pred slnkom – do klimatizovaných priestorov pražských galérií a obrazární.

Okrem stálej expozície Národnej galérie vo Veľtržnom paláci, kde sú vystavené obrazy českého i svetového výtvarného umenia od 19. storočia po súčasnosť, sa miestni či turisti môžu uchýliť do priestorov palácov pri Pražskom hrade. Napríklad Šternberský palác, s krásnou novootvorenou záhradou, aktuálne ponúka výstavu súboru obrazov českého maliara Hynka Martinca Cesta na Island. Jej koncept vychádza z mystifikačnej hry s barokovým charakterom expozície paláca, kde nájdeme maľby Rembrandta i Rubensa, a zviditeľňuje súvislosti barokového výtvarného umenia s neskoršou surrealistickou maľbou.

Prepojenie mestskej prírody s historickými priestormi a umením ponúka i renesančný Letohrádek Hvězda, nachádzajúci sa v lesoparku neďaleko Bílej hory. Toto leto sa tu koná výstava Naše Francie, ktorá mapuje prepojenia francúzskej poézie a českej kultúry od konca 19. storočia. Okrem ukážok z rukopisov prekladov a grafického dizajnu ich vydaní tu nájdeme i ilustrácie k veršom od výtvarníkov ako Toyen alebo Bohuslav Reynek. Ide o podujatie realizované v rámci blížiaceho sa stého výročia vzniku Československa.

Venovaný je mu i originálny počin Galérie Rudolfínum, ktoré vo svojich priestoroch pripravilo audiovizuálnu inštaláciu – diváci-poslucháči v čiernom šapito s veľkoformátovými plochami a kvalitným zvukom majú možnosť počúvať Smetanovu Vltavu a Janáčkovu Sinfoniettu a sledovať vizualizáciu ich tónov.

Nostalgickú náladu pre generáciu „babyboomerov“ či po našom – Husákových detí – navodí výstava v galérii Vily Pellé. Novorenesančná vila v pražskej štvrti Bubeneč s príjemnou záhradkou nachystala pôvabnú výstavu Sempé – Malý Mikuláš a jiné…, ktorá nepripomenie len legendárne ilustrácie francúzskeho výtvarníka a humoristu Jeana-Jacqua Sempého ku knižke Mikulášove šibalstvá, ale prezentuje i výber z jeho karikatúr. V mnohých momentoch tieto obrázky pripomenú tie prívetivejšie stránky 20. storočia.

Umenie sa teda v meste stáva doslova únikom, možnosťou vytrhnúť sa z únavnej reality rozhorúčených dní a na pár hodín zabudnúť, že za oknami zúri globálna klimatická zmena.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Pražský hrad #Praha #kultúra #Ivana Taranenková
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Flower box červená kocka "S" krémové ruže

Flower box červená kocka "S" krémové ruže

59,99
Grande žlté ruže

Grande žlté ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk