Karol Marx sa nepreslávil ako bonviván, ale keby sa 5. mája stretol so súdruhmi na oslavu svojich narodenín, neodolal by troche veselia pri pive a speve.
U nás je zvykom, že sa končí až po škandále. Nespomínam si, žeby niekedy odvolali riaditeľa divadla s odôvodnením, že inštitúcia pod jeho vedením nestojí za veľa.
V apríli 1958 dala redakcia Mladej tvorby svoje štvrté číslo k dispozícii Trnavskej skupine, aby ho celé zaplnila svojimi básňami, poviedkami, prekladmi a článkami.
Či sme mladí alebo starí, zdraví alebo chorí, chudobní alebo bohatí, s tvrdením, že šťastie je krásna vec, budeme asi všetci súhlasiť.
Otče náš, jenž se na utrpení naše díváš! Přijď nám udřeným na pomoc! A neuveď nás ve zlá tenata nesjednocenosti, ale zbav nás všech vydřiduchů až na věky věků Amen
Pred dvoma rokmi mala premiéru britsko-americká historická dráma Denial (Odmietanie) – u nás je dostupná len na DVD.
Nerobme si ilúzie, že konáme racionálne. Dokonca často ani vtedy nie, keď si to o sebe myslíme.
„Hľadám pre klienta čistú organizáciu s čistým menom, ako je tvoja,“ povedal známy hlas v telefóne.
Čas u Shakespeara sa vždy veselo rúti – čas so Shakespearom takisto.
Kedysi v prvej polovici minulého storočia sa domorodci jedného kmeňa v Novej Guinei naučili hrať futbal. Hrali ho však zvláštnym spôsobom.
„Fabrička je hezké děvče, žádný ji milovat nechce, sukynky má krátký, u střevíčků sešmaťchané podpatky." Takto znie pieseň zapísaná v stredočeskej obci Chržín v roku 1909.
Skutky, overené javy a údaje, čísla, jedným slovom fakty, nemusia byť nudné. Nemusia byť len zdrojom konfliktov a dôkazom v sporoch.
Roku 2000 bolo popísané bezpečnostné ohrozenie jedného vtedajšieho webového prehliadača: dalo sa zistiť, ktoré webové stránky boli navštívené.
V januári 2001, keď bola vo Florencii vernisáž výstavy slovenskej knihy pre deti. Na jej čele stála vitrína s niekoľkými vydaniami slovenských ľudových rozprávok.
Ktovie, ako by filozofiu svojho podnikania vyjadrili veľkí majstri marketingu, Spoločnosť Walta Disneyho? Priznali by, že chcú naďalej brakovať klasické európske knihy rozprávok?
Tento rok prišla Chanuka akurát včas, aby som si mastnými šiškami cvičil brušné svaly na vianočné hostiny.
Je nesporné, že k najpozoruhodnejším kinematografickým počinom sa dnes skôr ako v kine dostaneme vďaka – často aj internetovým – televíziám.
Vyzerá to, že nás čakajú tri „dopravné“ revolúcie, ktorých dôsledkom môže byť aj to, že mestá zásadne zmenia svoju tvár. K lepšiemu.
Dostal som smutný mail od spisovateľky a prekladateľky z ruštiny pani Evy Maliti.
Nie, tento postreh nie je venovaný nedávnym výsledkom nedávnych volieb.
Keď ku koncu roka 1917 ruskí revolucionári povstali proti predchádzajúcemu zriadeniu, nahradili ho niečím, čo malo byť úplne novým typom štátneho útvaru.
V uplynulých jesenných týždňoch sa opäť literatúra dostala do centra pozornosti médií – zahraničných i domácich. Udeľovali sa totiž literárne ceny.
Normálne by som sa mal potešiť, keď primátor ohlasoval, že aj Bratislava sa pohne smerom k „smart cities.
„Sila vecí prevalcuje akúkoľvek ojedinelú, osobnú silu. Všeobecné je silnejšie než naše vlastné sklony. Doba čistej poézie sa skončila.
Neraz sa stáva, že fotografiu, ktorá nám chýba vo vlastnom albume, nájdeme v bratancovom. Podobne je to s európskymi piesňami či príbehmi.