reportér
Novinárska skratka: jc
Vyštudoval novinárstvo na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, v Pravde (jej vtedajšej víkendovej prílohe P 24) začal pracovať v roku 1969, v rokoch 1972 - 1986 pôsobil v týždenníku Nové slovo, potom opäť v Pravde ako jej stály moskovský spravodajca (do roku 1991). V rokoch 1995 - 1996 bol šéfredaktorom Pravdy, neskôr komentátorom a reportérom. Je nositeľom ocenenia Krištáľové krídlo za rok 1997, ceny SAV za popularizáciu vedy v roku 2007 a niekoľkých ocenení Slovenského syndikátu novinárov. V súčasnosti sa venuje prevažne publicistike o najnovších slovenských dejinách a rozhovorom so známymi osobnosťami vedy a kultúry.
Rok po skončení prvej svetovej vojny to vrelo v sliezskom Tešíne i v značnej časti Oravy a Spiša. Novovzniknuté susediace štáty sa nie a nie dohodnúť, komu patria sporné územia.
Chcem žiť a zomrieť ako verný a poslušný bojovník Kristov. To sú slová z prísahy príslušníkov Rodobrany, prvej organizácie na Slovensku, ktorá verejne obhajovala fašizmus.
Čo sa to, preboha, porobilo s počasím na Slovensku? Začiatok roka s predjarnými teplotami, vysokohorské strediská bez snehu, vodné plochy bez ľadu.
Posledné hodiny a minúty Československa. Po 74 rokoch zanikalo druhýkrát a naposledy. Jedni sa radovali, ďalší plakali a najviac ľudí bolo v rozpakoch.
Nedávne úmrtie Zoe Klusákovej-Svobodovej zaznamenali médiá len stručnými správami (ak vôbec).
Ak sa vianočné prímerie podarilo dosiahnuť uprostred prvej svetovej vojny, prečo to nešlo dnes?
Pred sto rokmi vznikol Sovietsky zväz. Postupne obsiahol celé územie bývalého ruského impéria s výnimkou Fínska. Ale to nestačilo.
Lekári si vybojovali vyššie platy, ako majú ich českí kolegovia. Postupovali pritom podľa ich scenára spred 12 rokov. Česi ho vtedy čiastočne odpozorovali od Britov a Poliakov.
Slovenskí kolegovia teraz naozaj dosiahli viac ako svojho času my, lebo ich platy budú viazané na priemernú mzdu v národnom hospodárstve, hovorí predseda LOK-SČL Martin Engel.
Bola streda 3. decembra 1952, skoré mrazivé ráno, a v Prahe sa hromadne popravovalo. Na dvore pankráckej väznice postupne odvislo na dvoch šibeniciach 11 bývalých komunistických politikov.
Pád rakety na Poľsko poukázal na význam presného a rýchleho vyhodnotenia udalosti. V období studenej vojny niektoré takéto prípady priviedli svet na pokraj jadrovej katastrofy.
Za zlomový bod života považuje rok 1968. „Bol dlhší ako storočie," zdôrazňuje historik Ivan Laluha, blízky spolupracovník i priateľ Alexandra Dubčeka.
Zrušíme verejné domy a vyhráme nad prostitúciou aj nad pohlavnými chorobami. Tak jednoducho si to predstavovali českí a slovenskí poslanci pred sto rokmi. Prečo sa tým nič nezmenilo?
Deväť týždňov vzdoroval Alexander Dubček smrti, nakoniec zraneniam podľahol. Ani 30 rokov, čo odvtedy uplynulo, ani opakované vyšetrovanie autonehody nerozptýlili všetky otázniky.
Vznik Československa má stále nezodpovedané otázky, a to si pripomíname už jeho 104. výročie. Prežilo by, keby existovalo ako voľný zväzok dvoch štátov?
Čo môžu mať spoločné bývalý dôstojník KGB a sovietsky disident a autor slávnych románov Súostrovie Gulag a Červené koleso?
Pri jadrovom útoku mali Bratislavu a ďalších 7 miest čiastočne evakuovať . Plán mal k svojej realizácii najbližšie v októbri 1962, keď vrcholila karibská kríza.
Výpovede lekárov neveštia nič dobré. Na Slovensku sa môžu objaviť lokality bez dostupnej zdravotnej starostlivosti. Naposledy to Slováci zažili pred sto rokmi. Ako sa vynašli?
„Kulturák" býval kedysi najväčšou budovou v bytovej zástavbe. Ale nie až za vlády komunistov, keď sa postavilo najviac kultúrnych domov. Prvé sa totiž objavili už pred sto rokmi.
V Mochovciach sa začalo spúšťanie ďalšieho, jadrového reaktora. V Jaslovských Bohuniciach pred päťdesiatimi rokmi vrcholili prípravy na uskutočnenie prvej štiepnej reakcie.
Slovensko sa kedysi zaobišlo bez dovozu zemného plynu. Vykurovalo sa uhlím, drevom a aj svietiplynom, ktorý vyrábali tuzemské plynárne.
Zdá sa, že výroba hliníka na Slovensku končí. Už v minulosti čelila zrušeniu a dôvod bol ten istý: mimoriadna energetická náročnosť.
Ktoré dieťa dnes nesmúti za prázdninami a teší sa na návrat do školy? V minulosti bolo takýchto žiakov podstatne menej.
SNP sa v Bratislave pred 78 rokmi vlastne ani nezačalo, hoci historici píšu, že sa skončilo krachom či debaklom.
Nadchádzajúce výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa si pripomíname na pozadí vojny na Ukrajine, a tak sa natíska historická paralela.