Krakľa belasá vyhynula vo viacerých štátoch Európy. Slovensko je jedinou z týchto krajín, kde sa vrátila. Čo to znamená?
Serhij Tumanovskij sa po ťažkom zranení vrátil na front. V obyčajnom dedinskom dome v blízkosti frontovej línie pri Kupiansku usilovne opravuje a montuje FPV drony.
Jaskyne Demänovskej doliny označili za najkrajšie v Európe už pred storočím. Päť generácií jaskyniarov sa ich snaží pochopiť, no ani 100 rokov na to nestačilo.
Mamuka Mamulašvili bojuje proti Rusku od svojich štrnástich rokov.
Biblická veta, ktorú pozná asi každý, je veta „Na počiatku bolo slovo“. Prejavy zosnulého pápeža Františka, ktoré jasným spôsobom pomenúvali hlboké filozofické témy, oživili vieru, že slová môžu meniť veci.
Neapol je mesto remeselníkov. Treba sa tu veľa modliť, lebo inak sa prebudí Vezuv a pochová toto zvláštne, ukričané mesto.
Keby ľudia neverili mýtom a rozprávkam o vlku, jeho návrat do krajiny by nemusel byť nepríjemným prekvapením. Práve naopak.
Každý si nakoniec postaví čo chce, kde chce, akoby zákony neexistovali. Bez ohľadu na to, že zničí pitnú vodu, pôdu, cenný biotop, že totálne pokazí to, čo robí Slovensko výnimočným.
„Sme panelákové deti,“ úprimne sa na začiatku vyzná Štefan Benko.
Vybrali sme sa ju hľadať do kolísky demokracie, do Grécka. Vyše 60 domácností v meste Ioannina dalo hlavy a peniaze dokopy. Elektrinu majú dnes naozaj zadarmo.
Vojakov po amputáciách vracajú späť do života v modernom rehabilitačnom centre Unbroken vo Ľvive.
Málokto vie, že Slovensko má národnú rieku. Je ňou Nitra. Storočný monument z bieleho kanadského mramoru a čiernej žuly pri prameni presviedča o bázni k vode.
Slovenskí filmári zvečnili jeden mohutný výdych Karpát. Bude posledný?
Ľudí odjakživa zvábili čudesné svetlá, ktoré veda stále nevie celkom spoľahlivo vysvetliť, ale aj mäsožravky, ktoré mali človeku dať 100 rokov života.
Ničíme tmu. Mažeme milióny hviezd, aj životov. Svet sa oberá o lieky na rakovinu. A Slovensko stráca unikát na východe v Poloninách.
Správca Vrbenských rybníkov urobil pozoruhodnú investíciu, vďaka ktorej pomohol prírode aj človeku a popritom zachoval cenné a veľmi staré príbehy.
Slovensko práve v tomto období pripravuje krok, ktorým podporí kántrenie bobrov. Čo je absurdné, keď pochopíme, čo všetko bobor pre krajinu robí.
Na Slovensku by boli Vianoce každý deň, keby tí, čo pracujú s pôdou, nemysleli iba na svoj luxus, ale starostlivosť o zem by venovali aj susedom Je to utópia?
Nihad Suljič z Tuzly v Bosne pátra po identite utečencov a migrantov, ktorí zahynuli v hraničnej rieke Drina, a pochováva ich do dôstojných hrobov.
Archeológia v riekach nie je bežná vec. Pod hladinou treba zápasiť s malou viditeľnosťou, riasami či nánosmi drevín. Miroslava a Klaudia Daňové nie sú príbuzné, no spája ich guráž.
Modrá lagúna, Vang Vieng, Laos, dieťa sa hrá pri inštalácii v pekinskom nákupnom dome, indský predavač, Prayagraj.
Talianska móda desaťročia udáva trendy. Kreácie talianskych návrhárov prinášajú závan stredomorského temperamentu na svetové móla. Pritom ich zákulisie bolo neraz poznačené nešťastím.
Nečakali, že pri tom spoznajú niekoho, koho je ťažké spoznať. Samého seba.
Ľudia na západe Srbska bojujú proti ťažbe lítia s nadnárodnou spoločnosťou aj svojou vlastnou vládou. „Nemôžeme prehrať,“ hovoria.
Mali to tu všetko zožrať chrobáky. Malo vymrieť všetko živé. Vyschnúť. A potom zhorieť do tla. Nemal tu zostať jediný živý strom.