Viete, že sú štáty, ktoré nemajú ústavu? A ďalšie, ktoré ju nemajú v písomnej alebo kodifikovanej podobe? Taktiež sú mnohé štáty, ktoré nemajú Deň ústavy. A vidíte, Slovenská republika to všetko má!
Spolu s 80. výročím SNP si pripomíname 110. výročie narodenia partizánskeho veliteľa Jána Reptu - organizátora domáceho odboja v čase II. svetovej vojny.
Ktosi nazval územie, ktoré pred 80 rokmi obsadili odporcovia Tisovho režimu, „povstaleckou republikou“. Bola štátom v štáte: od prvých dní musel vzdorovať nepriateľskej presile.
Prípravy na Povstanie aj dianie po jeho vypuknutí sprevádzala národná zhoda všetkých protinacistických ľavicových i pravicových politických síl na Slovensku.
Historici dodnes nemajú celkom jasno: Zúčastnili sa na vojenskej intervencii proti "kontrarevolučným silám" v ČSSR skutočne aj východní Nemci?
Ruské slovo "družba" znamená priateľstvo. Ale medzinárodný ropovod s týmto názvom dnes európske štáty skôr rozdeľuje ako spája.
Na Slovensku chýbajú voľné pracovné ruky. Problém sa musí riešiť dovozom pracovníkov. Nič nové... Kedysi tu vo veľkom pracovali Bulhari a Rumuni, Kubánci a Vietnamci, Poliaci a Juhoslovania.
Pôvodne sa nazývala Veľkou vojnou. Až po druhej svetovej ju premenovali na prvú svetovú. Vypukla po lokálnych ozbrojených konfliktoch na Balkáne.
V týchto dňoch uplynulo 80 rokov odvtedy, čo sa skupina sprisahancov pokúsila zabiť Adolfa Hitlera a uskutočniť štátny prevrat. Čo by sa stalo, keby vodca Tretej ríše atentát neprežil?
Marlene Engelhorn (32) je rakúsko-nemecká dedička miliónového majetku žijúca vo Viedni. Roky sa podieľa na kampaniach týkajúcich sa zdanenia majetku najbohatších.
Keď prišiel takmer pred 60 rokmi ako mladý inžinier na družstvo v Krajnom, prischla mu prezývka Vojto Naplavenina. Dnes je Vojtech Tĺčik, rodák z Rišňoviec od Nitry, írečitý kopaničiar.
Blesky a hromy sa dostali až do slovenskej štátnej hymny. Majú v nej takrečeno buditeľskú úlohu. Ale ľudu žijúcemu pod Tatrami spôsobili v minulosti aj veľa nešťastia.
Nedávne slávnosti na Devíne oživili záujem aj o dejiny samotného hradu. Pripomeňme si ich v nasledujúcom stručnom exkurze.
Koncoročné vysvedčenie sa dodnes považuje za veľký postrach a pred storočím to nebolo inak. Mnohí sa báli so zlým „svedectvom“ ukázať doma. Stávalo sa, že si siahli na život.
Čo teda bude s kúpeľmi našimi? Táto otázka zaznela pred 30 rokmi. Dnes už sotva zistíme, kto ju vtedy položil, dosť na tom, že odštartovala privatizáciu rodinného striebra Slovenska.
Letné prázdniny sú tu. Študenti usilovne hľadajú brigády či prácu na mesiac - dva, aby si cez leto niečo zarobili alebo prilepšili k štipendiu. A vari v minulosti to bolo ináč?
Len kto to prežil, môže rozumieť, hovoria ženy a deti zabitých ukrajinských vojakov. Silu ísť ďalej im vracajú terapeutické pobyty, ktoré môžu absolvovať aj vďaka darcom zo Slovenska.
Desať dní po vylodení spojeneckých vojsk v Normandii zažila Bratislava prvé a zatiaľ jediné skutočne ničivé bombardovanie. Ako súvisel americký nálet na rafinériu Apollo s operáciou Overlord?
Kto zo Slovákov čítal Jasnopolianske zápisky? Okrem hŕstky znalcov zrejme málokto. V slovenčine doteraz nevyšli tieto fenomenálne denníky Dušana Makovického, osobného lekára spisovateľa Leva Tolstého.
V týchto dňoch chodia v piatich štátoch EÚ k volebným urnám prvýkrát 16-roční, niektorí dokonca povinne!
Po atentáte na Roberta Fica sa diskutuje o údajnom zlyhaní vládnej ochranky. Ako to bývalo v minulosti?
Ako rakúska televízia otvorila brány kvalitným médiám na Slovensku.
A tento fén na vlasy či praker na koberce, s ktorým ste dostávali na zadok, ešte možno máte doma!
Mladí často odmietajú prísť na nedeľný obed k rodičom či starým rodičom, lebo návšteva sa neraz končí hádkou. A môžu za to vraj televízne politické debaty v nedeľu na poludnie.
Znie to priam neuveriteľne, ale posledná bitka druhej svetovej vojny v Európe sa odohrala 26. júna 1945. Pritom nacistické Nemecko kapitulovalo takmer o sedem týždňov skôr.