To sa povie, že mier na Ukrajine vyjednáme za 24 hodín. Ani v minulosti to nešlo za 24 ani za 48 dní a dnes už nikto nehovorí o termínoch.
"Úradom" slovenskej ženy je domácnosť. A poslaním - starostlivosť o rodinu. Toto životné krédo vštepovali pred 100 rokmi dievčatám v gazdinských školách.
Cesta za slnkom zo Žiliny do Kirgizska a späť za 13 rokov.
Pred 80 rokmi sa u nás diali zvláštne veci. Polovica územia už bola oslobodená spod nemeckej okupácie, kým jeho zvyšok naďalej spravovala ľudácka vláda. V tejto situácii sa druhým hlavným mestom stali Košice.
Sviatok sv. Valentína evokuje jednu historickú udalosť, ktorá s ním tak trocha súvisí.
V okolitom svete sa špekuluje o reinkarnácii Rakúsko-Uhorska. Celé to súvisí s ukrajinskou vojnou, krízovými javmi v EÚ aj s pohybom politiky smerom dokonca až veľmi doprava.
Odchody poslancov z politických strán, na chrbte ktorých sa dostali do parlamentu, nie sú ničím novým. Ani ich prestupy ku konkurencii alebo medzi „nezaradených“.
Tranzitný plynovod je už viac ako dva týždne prázdnou, odstavenou rúrou. Ukrajinci odmietli prepravovať ruské "modré zlato" na Slovensko a ďalej na Západ.
Za šesťsto korún boli schopní hodiť batoľa do rozpálenej pece a zastreliť jeho matku. Nieže schopní, gardisti z čaty Vojtecha Horu takýto zločin aj vykonali.
Aj pri zániku manželstva má rozchod dlhoročných partnerov niekoľko častí. Vážne ťažkosti vznikajú pri vysporiadaní spoločného majetku a riešení otázky, čo s deťmi.
Je tu Nový rok a s ním spojené prognózy a predpovede: aký bude? Častejšie sú to však veštby od rôznych jasnovidcov - astrológov i numerológov.
Štyria z desiatich oslovených Slovákov očakávajú pod stromčekom peniaze v hotovosti. Ale je to normálne? V minulosti platilo, že koruny sa majú darovať iba chudobným a darčeky prinášal zásadne Ježiško.
Opäť je tu čas sťahovania jedlí a smrekov z lesov na námestia našich miest. Kde a kedy sa zrodila táto tradícia? Nebolo to vo Vatikáne, ani v New Yorku, ale v Brne.
Stalo sa to bezprostredne po skončení krymskej vojny. V konflikte išlo okrem iného o nadvládu nad Čiernym morom, preto sa hlavné bitky odohrávali na Kryme a okolo neho.
Veľa nechýbalo a Krym sa mohol stať Židovskou autonómnou republikou. Pred 100 rokmi prišla s týmto zámerom skupina intelektuálov židovského pôvodu v politickom vedení sovietskeho Ruska.
Súkromné podzemné úkryty budujeme za 29 900 euro, oznamuje firma so sídlom v Prešove. Väčšina štátnych atómových krytov je v dezolátnom stave, no vojna je za humnami. Kedy sa svet začal zaoberať týmito stavbami?
Už pred vojnou vyšiel Mein Kampf v 16 jazykoch, hoci Hitler vyhlasoval, že napísal knihu iba pre Nemcov. V slovenčine ani pred vojnou, ani počas nej nevyšiel. Prečo nie?
Volebná kampaň Donalda Trumpa bola ako z Hitlerovej príručky a viaceré jeho výroky vyznievajú, ako keby sa inšpiroval knihou Mein Kampf. Je naozaj možné hľadať paralely so súčasnosťou?
Jednou zo záhad novembrových udalostí spred 35 rokov je postoj Kremľa. Kým západné mocnosti nežnú revolúciu privítali, vtedajšia Moskva pomerne dlho mlčala.
Všetci medici kedysi skladali Hippokratovu prísahu. Dnes ju nahradil promočný sľub. Počas štrajku lekárov sa možno postarať o urgentných pacientov, ale čo s ostatnými? Ako sa s tým vyrovnali v minulosti?
Zradcov dolapili. Padla pasca. Pomsta za zradu. Týmito a podobnými titulkami oznamovali ľudácke noviny pred 80 rokmi zajatie povstaleckých veliteľov komandom SS.
Opäť je tu výročie Československej republiky a človeku nevdojak napadá otázka: Čo by sa bolo stalo, keby nevznikla? Vznikol by samostatný slovenský štát už v roku 1918?
Nebáť sa a nekradnúť. Autorstvo tohto hesla zvyčajne pripisujú Tomášovi G. Masarykovi, prvému československému prezidentovi. V skutočnosti ho však vytvorili novinári a časom doplnili o ďalšie slovo.
Postarať sa o pracovníka od narodenia až po smrť. S týmto krédom prišiel Tomáš Baťa a uskutočňoval ho v praxi. Pred 100 rokmi sa začala zlatá éra takzvaného batizmu v Česku a neskôr i na Slovensku.
Prečo oslavujeme hrdinov bitky na Dukle 6. októbra? Lebo podľa zákonodarcov práve v tento deň roku 1944 prekročili vojaci 1. československého armádneho zboru hranice ČSR.