Rovnostárstvo, prezamestnanosť, „králikárne“ a sofistikovanejšie „od kolísky po hrob“. Takto sa po roku 1989 charakterizovali sociálne pomery u nás.
Uplynulo celé štvrťstoročie, od kedy Medzinárodný súdny dvor vyniesol rozsudok v spore medzi Slovenskou a Maďarskou republikou o sústavu vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros.
Niektorí aktéri vtedajších udalostí sa znovu a znovu pokúšajú monopolizovať vo verejnom priestore svoju vlastnú interpretáciu ideálov a princípov novembra ako univerzálne platnú.
Mladým záujemcom o diplomaciu pri prednáškach zdôrazňujem najkrajšie čaro na tomto remesle: diplomat žije dva životy naraz.
Mladým záujemcom o diplomaciu pri prednáškach zdôrazňujem najkrajšie čaro na tomto remesle: diplomat žije dva životy naraz, píše Ján Gábor.
„Stáť bokom nie je riešenie. To je zbabelý únik.“ Bolo to životné motto Rooseveltovej.
Dve nedávne neokrúhle výročia ma v kontexte dnešných pohnutých čias opätovne priviedli k úvahe o význame strategických spojencov.
Veľa bolo napísaného a ešte viac povedaného. Škoda, že sa už nemôžu vyjadriť jeho súpútnici a partneri, krátko predtým ešte úhlavní nepriatelia.
V rámci povolania v diplomatických službách sa predpokladá aktívna prezentácia kultúrneho bohatstva či dedičstva Slovenska a nielen bežná konzumácia kultúry. Ako právnik sa venujem niektorým aspektom diplomacie.
Maďarský parlament 19. júna 2001 konsenzuálne schválil zákon o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch, v skratke krajanský zákon.
Európska banková únia vznikla ako reakcia na finančnú krízu 2007/2008, v ktorej bolo treba z prostriedkov daňových poplatníkov zachraňovať bankový sektor.
JÁN GÁBOR: Jednou z výhod diplomata je (pri troche šťastia) byť svedkom alebo dokonca účastníkom fascinujúcich historických príbehov.
K spochybňovaniu platných hraníc treba pridať požiadavky maďarskej strany na zrušenie tzv. Benešových dekrétov.
ĽUBOMÍR FELDEK: Už od čias Samovej ríše vďačíme za to, že sa dostávame aj do svetových dejín, predovšetkým slovenským dievčatám.
Ôsmeho mája si Európa pripomenula koniec najstrašnejšej a najničivejšej vojny v dejinách.
JÁN GÁBOR: Možno sa vám niekedy prihodilo, že pozorujete nejaký jav nielen v obrysoch, ale dokonca v jasných črtách, a napriek tomu ho neviete presne pomenovať.
Pred 30 rokmi vrcholili politické rokovania o novej podobe štátoprávnych vzťahov medzi Slovenskou a Českou republikou.
Uvedomujem si, že vstupujem na tenký ľad, pretože sto ľudí - sto názorov.
JÁN GÁBOR: Dnešná generácia disponuje bezpochyby najväčším množstvom informácií, skúseností, technológií a všeobecne poznania sveta a jeho histórie. Správame sa primerane tomu múdrejšie a zodpovednejšie?
Začiatkom roku si pripomíname vznik slovenskej štátnosti. Je dobré si to ozrejmiť, keďže sme vkročili do roku, v ktorom si pripomenieme 30. výročie významných historických udalostí.
Pred 30 rokmi sa končil prvý rok tzv. Klausovej reformy. Znamenal štart prechodu z centrálneho plánu na trh, no s hroznými sociálnymi dôsledkami.
Dlhé roky som bola hlásateľkou, píše Dana Hermannová. V roku 1966 mi navrhli, aby som prešla na pozíciu "správarky". Netušila som, že ma tu čaká osudový okamih.
27. október, deň, keď Národné zhromaždenie ČSSR prijalo ústavný zákon o ČSFR, sa prestal pripomínať neprávom. Veď bol základom Slovenskej republiky!
Pápež František má v harmonograme aj stretnutie s rómskou komunitou na Luníku IX. Takto demonštruje solidaritu s ľuďmi v najväčšej núdzi a kritiku kapitalizmu.
29. augusta si pripomíname výročia SNP a 1. septembra prvú demokratickú ústavu. To, že tieto sviatky nasledujú krátko po sebe, symbolizuje ich úzku spätosť.