V minulom storočí Európa ponúkla do vedenia univerzálnej katolíckej cirkvi osobnosti, ktoré predstavovali neprehliadnuteľné symboly.
Menším štátom, medzi ktoré patrí aj Slovensko, zostávajú najmä tieto nástroje: medzinárodné právo, historická pamäť a strategickí spojenci.
Čaro a pre niekoho pasca práce v diplomacii spočíva v tom, že žijeme dva životy súčasne.
Zmluvu si vyžiadal vývoj geopolitickej situácie, s tým súvisiaca zmena politických režimov v strednej a vo východnej Európe a vznik nových štátov.
Pravda vo svete ľudí, na rozdiel od rozprávok, nie je čiernobiela, a krv preliata vo vojne je vždy červená.
Zrejme jedinou predvídateľnou črtou našej doby je jej nepredvídateľnosť. Môže sa stať, že dve jadrové veľmoci sa čoskoro nejako dohodnú.
Málo sa hovorí o tom, že naša prítomnosť v EÚ prináša nemalé výhody aj iným, upozorňuje bývalý veľvyslanec Slovenska v Írsku a Rumunsku Ján Gábor.
Presne pred 20 rokmi som sa ujal funkcie veľvyslanca Slovenskej republiky v Írsku. Prvé mesiace dominovala v mojom programe jediná téma.
Človek občas cíti, že slová, ktoré práve opúšťajú jeho pery, sú neuveriteľne trápne. Nedajú sa už však zastaviť, tobôž vrátiť naspäť.
Najintenzívnejšie som krajanskú agendu vnímal v Rumunsku. Už predtým som od známych počul o tamojších Slovákoch a niektoré veci sa mi zdali neuveriteľné.
Začiatkom roka 2004 som sa ujal funkcie veľvyslanca v Dubline. Tento štát bol symbolom zaostalosti, a nebol lákadlom pre prisťahovalcov. To sa zmenilo.
Štátna samostatnosť priniesla Slovenskej republike aj niektoré nové funkcie. Novou výzvou bolo rozvíjanie vzťahov so zahraničnou krajanskou komunitou.
Po vzniku Slovenskej republiky som sa v januári 1993 rozhodol opustiť Prahu a pracovať pre rodiacu sa diplomaciu nového štátu. Bola to jedinečná situácia, ktorá sa už nebude opakovať.
Tridsať rokov. V dejinách štátu hovoríme o čase jednej generácie, ale v časomiere histórie národa je to ako kvapka v mori.
Rovnostárstvo, prezamestnanosť, „králikárne“ a sofistikovanejšie „od kolísky po hrob“. Takto sa po roku 1989 charakterizovali sociálne pomery u nás.
Uplynulo celé štvrťstoročie, od kedy Medzinárodný súdny dvor vyniesol rozsudok v spore medzi Slovenskou a Maďarskou republikou o sústavu vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros.
Niektorí aktéri vtedajších udalostí sa znovu a znovu pokúšajú monopolizovať vo verejnom priestore svoju vlastnú interpretáciu ideálov a princípov novembra ako univerzálne platnú.
Mladým záujemcom o diplomaciu pri prednáškach zdôrazňujem najkrajšie čaro na tomto remesle: diplomat žije dva životy naraz.
Mladým záujemcom o diplomaciu pri prednáškach zdôrazňujem najkrajšie čaro na tomto remesle: diplomat žije dva životy naraz, píše Ján Gábor.
„Stáť bokom nie je riešenie. To je zbabelý únik.“ Bolo to životné motto Rooseveltovej.
Dve nedávne neokrúhle výročia ma v kontexte dnešných pohnutých čias opätovne priviedli k úvahe o význame strategických spojencov.
Veľa bolo napísaného a ešte viac povedaného. Škoda, že sa už nemôžu vyjadriť jeho súpútnici a partneri, krátko predtým ešte úhlavní nepriatelia.
V rámci povolania v diplomatických službách sa predpokladá aktívna prezentácia kultúrneho bohatstva či dedičstva Slovenska a nielen bežná konzumácia kultúry. Ako právnik sa venujem niektorým aspektom diplomacie.
Maďarský parlament 19. júna 2001 konsenzuálne schválil zákon o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch, v skratke krajanský zákon.
Európska banková únia vznikla ako reakcia na finančnú krízu 2007/2008, v ktorej bolo treba z prostriedkov daňových poplatníkov zachraňovať bankový sektor.