Do piatich dní nahláste počty osôb, ktoré majú byť zastrelené alebo deportované. Tak znel telegram z Kremľa lídrom regionálnych štruktúr komunistickej strany.
Ponúkame pomoc proti hladu, chudobe, zúfalstvu a chaosu. Takto charakterizoval americký program obnovy povojnovej Európy pred 70 rokmi George C. Marshall.
Príloha Víkend denníka Pravda v rámci rubriky Neznáma história prináša cyklus článkov Príbeh Slovenska - 25 rokov. Táto časť pripomína Deklaráciu o zvrchovanosti Slovenska.
Veľký štrajk zamestnancov Volkswagenu Slovakia oživil už takmer zabudnuté stránky z letopisu odborového hnutia na Slovensku. Pripomenul jeho víťazné i prehraté bitky.
Štvrtý zjazd Zväzu československých spisovateľov predznamenal Pražskú jar. Revoltovali najmä Česi, Slováci mlčali, alebo boli zdržanlivejší, za čo neskôr zožali kritiku. Otázne je, či oprávnenú.
Málokto dokázal tak nadchnúť ľudí pre slovenskú vec a málokto ich potom tak sklamal ako Peter Víťazoslav Rovnianek. Rôzne príručky a encyklopédie majú s tým problém.
Maďarsko bude všetkými silami bojovať za zrušenie Benešových dekrétov. Vyhlásil to tamojší štátny tajomník pre národnostnú politiku Árpád János Potápi.
Príloha Víkend denníka Pravda prináša v rámci svojej pravidelnej rubriky Neznáma história cyklus Príbeh Slovenska - 25 rokov.
Aký zmysel malo zabiť zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha? Veď nacisti odpovedali vyvraždením tisícov zväčša nevinných ľudí.
Reformátori to nemajú ľahké. Ani Mária Terézia nenachádzala pochopenie pre zmeny. Jedným sa videli neprípustné, ďalší ich považovali za pomalé. Medzi kritikov patril aj syn panovníčky Jozef II.
Prvá a posledná vládkyňa v našich dejinách sa narodila presne pred 300 rokmi. Aká bola, čo pre Uhorsko - a tým aj pre Slovensko - znamenala Mária Terézia?
Mýtus, že Adolf Hitler nespáchal samovraždu, ale v poslednej chvíli ušiel, vydržal dodnes. Niektorí sú presvedčení, že dožil v Argentíne. Tomu, že je po smrti, spočiatku neverili ani Sovieti.
Ôsmeho mája 1945 kapitulovali nielen Nemci, ale aj vláda vojnovej Slovenskej republiky na úteku. Ide o málo známu epizódu ukončenia 2. sv. vojny v Európe, ktorého 72. výročie si pripomíname.
Ostrie robotníckych Prvých májov otupili a pôvodne revolučnú tradíciu menili na neškodný karneval už tzv. paternalistickí kapitalisti.
S Banderom sa do spoločnej Európy nedostanete, odkázal nedávno do Kyjeva J. Kaczyński. Kyjev na oplátku pripomenul Operáciu Visla s násilným vysídlením Rusínov pred 70 rokmi.
Prezident alebo premiér na lavici obžalovaných - pred 70 rokmi to nebolo nič neobvyklé. Proces s Jozefom Tisom sa vynímal azda len tým, že tu súdili - a odsúdili na smrť - katolíckeho kňaza.
Ako zložito u nás vznikal dvojdňový víkend? Najprv sa vyskytoval raz, potom dva- alebo trikrát mesačne. A presne pred polstoročím sa rozbehol experiment so štyrmi voľnými sobotami.
Uvedenie filmu Masaryk je príležitosťou priblížiť túto zložitú osobnosť na základe historických faktov a zároveň ozrejmiť aj jeho vzťahy k Slovákom a Slovensku.
Je tu dvestoročnica narodenia Jozefa Miloslava Hurbana. Kedysi sa o ňom písalo ako o jednom z troch slovenských velikánov. Kým je pre nás dnes?
Bez 14. marca by nebolo ani 29. augusta, poučuje videofilm z dielne matičných historikov. Prehľad pokusov o rehabilitáciu prvej Slovenskej republiky a jej vodcu ukáže, že to nie je celkom pravda.
Niektorí ju charakterizujú ako dobromyseľnú revolúciu. Prišlo v nej o život 170 ľudí. Málo na ruské pomery. Bola však predohrou krvavejšej Októbrovej revolúcie.
Posledný pokus zachrániť ČSFR prebudovaním ju na voľnejšiu federáciu či akýsi "dvojdomček", sa skončil neúspechom. Potom už to s ním išlo rýchlo z kopca.
Zlo nestačí pomenovať. Ak sa ho máme zbaviť, treba hľadať korene, ktoré mu umožňujú prežiť. Súčasné spoločenské nálady pripomínajú tie spred osemdesiatich rokov.
Dve vlády, dva parlamenty a jeden panovník. Cisárstvo i kráľovstvo zároveň. Pred 150 rokmi sa na politickej mape Európy začal ukazovať nový štát: Rakúsko-Uhorsko.
Presne pred 100 rokmi sa pripravoval na prezidentskú inauguráciu Woodrow Wilson, ktorý sa rozhodol zmeniť politiku USA a postaviť sa čelom k problémom Európy.