Februárový prevrat sa v Bratislave odohral skôr ako v Prahe. Kým tam ho pred 75 rokmi sprevádzal nástup Ľudových milícií, na Slovensku ich úlohu plnili oddiely partizánov.
Asi 20- až 25-tisíc nemeckých detí sa túlalo krajinou, ktorá kedysi patrila Nemecku, ale po jeho kapitulácii ju zabralo Poľsko a Sovietsky zväz.
Ivan Laluha sprevádzal Michala Kováča počas jeho predvolebnej kampane pred 30 rokmi. Má zaujímavé spomienky.
Prezident v parlamentnej demokracii nemusí byť nevyhnutne iba na ozdobu, tvrdia politológovia.
Spolu s macchiavelistickým pragmatizmom mal Štrougal schopnosti a energiu, nebol okázalý politik. To mu podľa CIA mohlo poslúžiť, aby sa stal človekom Moskvy v československom vedení.
„Domáca zabíjačka“ - tak prezývali slovenskí kriminalisti krvavú dohru sporov medzi manželmi alebo inými členmi jednej domácnosti. Rodinné tragédie nie sú fenoménom novej doby.
Hitler zúril. „Zdrvujúca porážka pri Stalingrade ukončila Hitlerovo zúfalé úsilie dobyť silou zbraní Rusko," napísal Winston Churchill.
Rok po skončení prvej svetovej vojny to vrelo v sliezskom Tešíne i v značnej časti Oravy a Spiša. Novovzniknuté susediace štáty sa nie a nie dohodnúť, komu patria sporné územia.
Chcem žiť a zomrieť ako verný a poslušný bojovník Kristov. To sú slová z prísahy príslušníkov Rodobrany, prvej organizácie na Slovensku, ktorá verejne obhajovala fašizmus.
Čo sa to, preboha, porobilo s počasím na Slovensku? Začiatok roka s predjarnými teplotami, vysokohorské strediská bez snehu, vodné plochy bez ľadu.
Posledné hodiny a minúty Československa. Po 74 rokoch zanikalo druhýkrát a naposledy. Jedni sa radovali, ďalší plakali a najviac ľudí bolo v rozpakoch.
Niekoľko ľudí zahynulo a utrpelo zranenia pri výbuchu, ktorý v nedeľu zasiahol vstupnú časť medzinárodného letiska v Kábule.
Ak sa vianočné prímerie podarilo dosiahnuť uprostred prvej svetovej vojny, prečo to nešlo dnes?
Pred sto rokmi vznikol Sovietsky zväz. Postupne obsiahol celé územie bývalého ruského impéria s výnimkou Fínska. Ale to nestačilo.
Slovenskí vojaci sa pred 81 rokmi zapojili do boja po boku nacistického Nemecka, ktoré napadlo Stalinovu ríšu v júni 1941.
Príbeh Samanthy Smithovej, ktorá v roku 1982 poslala list najvyššiemu predstaviteľovi Sovietskeho zväzu Jurijovi Andropovovi, a ten ju potom pozval na návštevu ZSSR.
Bola streda 3. decembra 1952, skoré mrazivé ráno, a v Prahe sa hromadne popravovalo. Na dvore pankráckej väznice postupne odvislo na dvoch šibeniciach 11 bývalých komunistických politikov.
Pád rakety na Poľsko poukázal na význam presného a rýchleho vyhodnotenia udalosti. V období studenej vojny niektoré takéto prípady priviedli svet na pokraj jadrovej katastrofy.
Zrušíme verejné domy a vyhráme nad prostitúciou aj nad pohlavnými chorobami. Tak jednoducho si to predstavovali českí a slovenskí poslanci pred sto rokmi. Prečo sa tým nič nezmenilo?
Deväť týždňov vzdoroval Alexander Dubček smrti, nakoniec zraneniam podľahol. Ani 30 rokov, čo odvtedy uplynulo, ani opakované vyšetrovanie autonehody nerozptýlili všetky otázniky.
Čo môžu mať spoločné bývalý dôstojník KGB a sovietsky disident a autor slávnych románov Súostrovie Gulag a Červené koleso?
Pri jadrovom útoku mali Bratislavu a ďalších 7 miest čiastočne evakuovať . Plán mal k svojej realizácii najbližšie v októbri 1962, keď vrcholila karibská kríza.
Výpovede lekárov neveštia nič dobré. Na Slovensku sa môžu objaviť lokality bez dostupnej zdravotnej starostlivosti. Naposledy to Slováci zažili pred sto rokmi. Ako sa vynašli?
Lidia Maksymowiczová zostala nažive v koncentračnom tábore v Auschwitzi najdlhšie spomedzi všetkých detí. Keď Arnold Schwarzenegger navštívil múzeum v Auschwitzi, stretol sa aj s ňou.
„Kulturák" býval kedysi najväčšou budovou v bytovej zástavbe. Ale nie až za vlády komunistov, keď sa postavilo najviac kultúrnych domov. Prvé sa totiž objavili už pred sto rokmi.