V Mochovciach sa začalo spúšťanie ďalšieho, jadrového reaktora. V Jaslovských Bohuniciach pred päťdesiatimi rokmi vrcholili prípravy na uskutočnenie prvej štiepnej reakcie.
Slovensko sa kedysi zaobišlo bez dovozu zemného plynu. Vykurovalo sa uhlím, drevom a aj svietiplynom, ktorý vyrábali tuzemské plynárne.
Zdá sa, že výroba hliníka na Slovensku končí. Už v minulosti čelila zrušeniu a dôvod bol ten istý: mimoriadna energetická náročnosť.
Ktoré dieťa dnes nesmúti za prázdninami a teší sa na návrat do školy? V minulosti bolo takýchto žiakov podstatne menej.
SNP sa v Bratislave pred 78 rokmi vlastne ani nezačalo, hoci historici píšu, že sa skončilo krachom či debaklom.
Od vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa uplynulo 54 rokov.
Nadchádzajúce výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa si pripomíname na pozadí vojny na Ukrajine, a tak sa natíska historická paralela.
Presne pred sto rokmi sa dostali na verejnosť ostré, chvíľami až nechutné spory o pozostalosť po Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.
Po ruskom vpáde na Ukrajinu má tamojšia pšenica opäť dôležitý geopolitický význam, ba stáva sa politickou zbraňou.
Poznali „iba" ničivé veterné smršte a prietrže mračien. Teploty stúpali nad 30 stupňov už vtedy, a to najmä počas psích dní. Ako ich naši predkovia znášali?
Presne pred polstoročím odzvonilo najväčšej ekologickej katastrofe v dejinách Bratislavy.
Jedni význam dokumentu naďalej nedoceňujú, iní ho preceňujú a ďalším môže byť ukradnutý, lebo tí jeho obsah ani nepoznajú.
Na sklonku bývalého režimu takmer každé tretie dieťa trávilo časť letných prázdnin v pionierskom tábore. Naozaj vychovávali ľudí oddaných socializmu?
Dnes je to už len turistická atrakcia na Váhu, Hrone či Dunajci. Kedysi však išlo o dôležitý dopravný prostriedok.
Okrem príchodu slobody priniesli prvé porevolučné roky aj nebývalý nárast kriminality. Rigo symbolizoval ich najtemnejšiu, vlčiu, strach naháňajúcu tvár.
Ako vznikla takmer stopercentná závislosť od dovozu čierneho zlata z Ruska? A ako si Slováci vystačili, kým nebol Slovnaft a ešte neexistoval ropovod Družba?
Zaznel výstrel a hlavnému pilotovi z krčnej tepny striekala krv. Bol to začiatok únosu lietadla Slovairu pred 50 rokmi.
Sú parlamentné voľby, ktoré nestoja za reč, a sú také, ktoré predznamenajú zlom v dejinách štátu či jeho zánik. Pre Československo také boli pred 30 rokmi.
Je to už 60 rokov, čo popravili vojnového zločinca, ktorého Mossad uniesol z Argentíny. Ľutoval iba to, že Židov nezabili viac.
Veľa nechýbalo a tajná operácia s kódovým označením Anthropoid sa neuskutoční. Pred 80 rokmi ju mali vykonať Jozef Gabčík a Jan Kubiš.
Mier sa stal pre Slovákov najvyššou želanou hodnotou, ukázal prieskum. Pred piatimi rokmi sa nedostal ani do prvej desiatky. Vojna začala hrmieť blízko hraníc.
Čo si ľudia na Slovensku počnú, keď ropa zdražie dvojnásobne či až trojnásobne? Alebo keby Rusi vypli plyn? A čo ak ceny elektriny vyskočia nevídaným spôsobom?
Slovenská prezidentka posmrtne vyznamenala troch údajných lídrov Bielej légie Radom Ľudovíta Štúra. Je však zaujímavé, že ani jeden v tejto ilegálnej organizácii nepôsobil. Ako to?
Pred 7 rokmi bol pre to škandál. Z Varšavy i Prahy zazneli hlasy, že krajiny východnej a strednej Európy oslobodili spod nemeckej okupácie Ukrajinci, nie Rusi.
Zdá sa, že Slováci sa už prejedli rôznych, väčšinou nepodarených paródií na komunistické oslavy Sviatku práce.