Mier sa stal pre Slovákov najvyššou želanou hodnotou, ukázal prieskum. Pred piatimi rokmi sa nedostal ani do prvej desiatky. Vojna začala hrmieť blízko hraníc.
Čo si ľudia na Slovensku počnú, keď ropa zdražie dvojnásobne či až trojnásobne? Alebo keby Rusi vypli plyn? A čo ak ceny elektriny vyskočia nevídaným spôsobom?
Slovenská prezidentka posmrtne vyznamenala troch údajných lídrov Bielej légie Radom Ľudovíta Štúra. Je však zaujímavé, že ani jeden v tejto ilegálnej organizácii nepôsobil. Ako to?
Pred 7 rokmi bol pre to škandál. Z Varšavy i Prahy zazneli hlasy, že krajiny východnej a strednej Európy oslobodili spod nemeckej okupácie Ukrajinci, nie Rusi.
Zdá sa, že Slováci sa už prejedli rôznych, väčšinou nepodarených paródií na komunistické oslavy Sviatku práce.
Senát USA schválil vojenskú pomoc Ukrajine formou pôžičky a prenájmu. Prvýkrát od druhej svetovej vojny. Pred vyše 80 rokmi Američania takto materiálne podporili Spojencov vrátane ZSSR.
Generál Walter je mŕtvy! Jeho smrť spustila vojenskú operáciu proti ukrajinským partizánskym oddielom. Sprevádzali ju však rozsiahle etnické čistky.
Mariupoľ, Manguš, Novoazovsk, Berďansk. Pred 80 rokmi figurovali tie isté názvy v dennom spravodajstve. Wehrmachtu asistovala Rýchla divízia slovenskej armády.
Mohol sa ľudácky štát vzoprieť tzv. konečnému riešeniu židovskej otázky?
Stredná a západná Európa nezažili veľký ozbrojený konflikt už takmer 77 rokov. Zdal sa byť len prízrakom veľmi vzdialenej budúcnosti.
Pred sto rokmi, po rozpade a zániku prvého nezávislého ukrajinského štátu, sem prúdili desaťtisíce utečencov.
Ukrajine hrozí rozpad na niekoľko častí, varujú politickí a vojenskí experti. Ak sa tak naozaj stane, nebude to prvýkrát.
Malej vojne predchádza obvykle prestrelka na hranici alebo iná provokácia vo vnútrozemí. Lokálne konflikty môžu prerásť do veľkej vojny. Dejiny sú plné príkladov.
Bežnému Slovákovi sa rozum zastavuje nad rusko-ukrajinskou krízou. Nerozumie tej nevraživosti. Je to aj pochopiteľné. Ukrajina mu splýva s Ruskom a Ukrajinci s Rusmi.
Čoraz viac pozorovateľov prirovnáva súčasný vývoj okolo Ukrajiny k tomu, čo predchádzalo karibskej kríze. Sú rozdiely v porovnaní s udalosťami pred 60 rokmi?
Nikde v Európe netrvá výstavba diaľnice naprieč krajinou tak dlho ako na Slovensku. Stavba z Bratislavy do Košíc sa dožíva smutného, 50. výročia a stále nie je dokončená.
Z plesovej sezóny opäť nebude nič. Prvýkrát v svojej histórii sa dokonca nekoná ani slávny viedenský Opernball. Fašiangy však zatiaľ nikto nezrušil.
Mnohí učení muži tvrdili, že mozog ženy nedokáže zvládnuť náročné akademické štúdium. Dnes na Slovensku vyštuduje každý piaty a je medzi nimi viac žien.
V Amerike ho prezývali Mr. Miracle. V Európe Pravomila Raichla dvakrát odsúdili na smrť. Viackrát sa snažil utiecť z väzenia, pred 70 rokmi v Leopoldove mu to vyšlo.
Aj s odstupom 30 rokov sa môže zdať, že rozpad sovietskeho impéria nemohol nikto predvídať. A predsa sa našli ľudia, ktorí boli o zániku ZSSR presvedčení dávno.
Keď Japonci pred 80 rokmi napadli americkú základňu Pearl Harbor, oslavovali to ako veľké víťazstvo. V skutočnosti to však bol iba začiatok ich konca...
Nie je pravda, že povinné očkovanie zaviedli až komunisti. Zákon o očkovaní proti kiahňam v ČSR podpísal pred vyše sto rokmi prezident Tomáš G. Masaryk.
Nový európsky západ sa od východu oddeľuje pohraničnými bariérami s ostnatým drôtom. Natískajú sa preto spomienky na zadrôtované hranice niekdajšej ČSSR.
Po najkrvavejšom úteku v dejinách Československa z 23. novembra 1991 v najprísnejšom väzení na Slovensku sa začali ozývať hlasy za znovuzavedenie trestu smrti.
Utajované informácie unikajú z mocenských orgánov štátu na verejnosť, odkedy je svet svetom. Niekedy sa však z výnimočného javu stáva pravidlo. Ako teraz u nás.