Čína vysťahuje 200-tisíc ľudí pre pandy

Čína chce vysťahovať viac ako 200-tisíc ľudí z domovov, aby uvoľnili priestor v oblasti, kde má vzniknúť rezervácia pre pandy veľké. Národný park pre pandy veľké je prvý zo série chystaných rezervácií na ochranu ohrozených zvierat a ekosystému.

panda, les, strom,
Ilustračné foto.
Autor:

Čítajte viac

Bude sa rozprestierať na ploche viac ako 27-tisíc štvorcových kilometrov a siahať z provincie S'-čchuan na juhozápade krajiny do provincií Kan-su a Šan-si na severozápade. Na porovnanie, Slovensko má rozlohu 49-tisíc štvorcových kilometrov. Rezervácia pre pandy má byť zhruba taká rozsiahla ako celý západ a stred Slovenska.

Po mnohých desaťročiach, keď si ľudia z územia obývaného pandami stále viac ukrajovali, sa úrady v S'-čchuane, kde žije najvyšší počet pánd vo voľnej prírode, rozhodli vysťahovať viac ako 200-tisíc baníkov, drevárov a ďalších obyvateľov.

Podľa posledného sčítania vo februári 2015 v Číne žilo vo voľnej prírode 1 864 pánd veľkých plus 471 v zajatí. Úspešný odchov pánd v zajatí aj stúpajúci počet kusov vo voľnej prírode prinútili Medzinárodný zväz pre ochranu prírody v septembri minulého roka zmierniť hodnotenie stupňa ich ohrozenia. Z kategórie ohrozených druhov sa pandy presunuli do kategórie zraniteľných druhov.

Čína však vníma svoj národný symbol naďalej ako ohrozený a minulý mesiac schválila vytvorenie parku v rámci snahy o podporu ďalšieho rastu počtu voľne žijúcich pánd a ekologického zotavenie oblasti, ktorú tieto zvieratá obývajú.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
brexit, protest

Brexit vyháňa Európanov z Británie, ľudia bojujú s byrokraciou

23.03.2017 07:00

Sama Schwarzkopfa, nemeckého neurológa pôsobiaceho na University College London, nepríjemne vyľakal list od britskej vlády.

vynášanie Moreny, Horné Plachtince

Ide jar, kedyže tu bude...

19.03.2017 07:00

Denník Pravda prináša seriál, folklórny kalendár U nás taká obyčaj. Každý mesiac v ňom priblížime tradičné ľudové zvyky, ktoré sa viažu k danému obdobiu.

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu

Študenti prekonávajú sami seba, dostali cenu vojvodu z Edinburghu

18.03.2017 15:00

Športujú, venujú sa dobrovoľníctvu, rozvíjajú svoj talent, učia sa rozmýšľať o svete v širšom kontexte a prekonávajú sami seba. Aj o tom je rozvojový program Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu.

škola, dieťa

Školu zvládajú aj v nemocnici

29.03.2017 15:00

Práve sa skončila hodina matematiky, keď priviezli nové školské lavice a stoličky. Nie do bežnej školy, ale do nemocničnej.

ivan korčok

Korčok: Rokovania o brexite budú komplexné

29.03.2017 14:59

Britský veľvyslanec pri EÚ Tim Barrow v stredu odovzdal predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi list, podpísaný britskou premiérkou Theresou May, ktorým sa spúšťa brexit.

primacialny palac, mestske zastupitelstvo,

Obvinený bratislavský starosta Milan J. pozastavil členstvo v poslaneckom klube

29.03.2017 14:31

Obvinený starosta bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves Milan J. pozastavil členstvo v poslaneckom klube bratislavského mestského zastupiteľstva.

dane, odvody, účtovník, peniaze

Brusel zablokoval fúziu London Stock Exchange a Deutsche Börse

29.03.2017 14:31

Európska komisia v stredu zablokovala plánované zlúčenie spoločností London Stock Exchange (LSE) a Deutsche Börse.