Čína vysťahuje 200-tisíc ľudí pre pandy

, , 13.03.2017 14:00
panda, les, strom,
Ilustračné foto. Autor:

Čína chce vysťahovať viac ako 200-tisíc ľudí z domovov, aby uvoľnili priestor v oblasti, kde má vzniknúť rezervácia pre pandy veľké. Národný park pre pandy veľké je prvý zo série chystaných rezervácií na ochranu ohrozených zvierat a ekosystému.

Bude sa rozprestierať na ploche viac ako 27-tisíc štvorcových kilometrov a siahať z provincie S'-čchuan na juhozápade krajiny do provincií Kan-su a Šan-si na severozápade. Na porovnanie, Slovensko má rozlohu 49-tisíc štvorcových kilometrov. Rezervácia pre pandy má byť zhruba taká rozsiahla ako celý západ a stred Slovenska.

Po mnohých desaťročiach, keď si ľudia z územia obývaného pandami stále viac ukrajovali, sa úrady v S'-čchuane, kde žije najvyšší počet pánd vo voľnej prírode, rozhodli vysťahovať viac ako 200-tisíc baníkov, drevárov a ďalších obyvateľov.

Podľa posledného sčítania vo februári 2015 v Číne žilo vo voľnej prírode 1 864 pánd veľkých plus 471 v zajatí. Úspešný odchov pánd v zajatí aj stúpajúci počet kusov vo voľnej prírode prinútili Medzinárodný zväz pre ochranu prírody v septembri minulého roka zmierniť hodnotenie stupňa ich ohrozenia. Z kategórie ohrozených druhov sa pandy presunuli do kategórie zraniteľných druhov.

Čína však vníma svoj národný symbol naďalej ako ohrozený a minulý mesiac schválila vytvorenie parku v rámci snahy o podporu ďalšieho rastu počtu voľne žijúcich pánd a ekologického zotavenie oblasti, ktorú tieto zvieratá obývajú.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Čína #rezervácia #panda #národný park #ochrana zvierat
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku