Dobrovoľníčka: Niekedy nás vnímajú ako konkurenciu

24.09.2014 08:00
jana horváthová, dobrovoľníčka
Dobrovoľníčka Jana Horváthová. Autor:

Je držiteľkou ocenenia Dobrovoľníčka roka pracujúca s deťmi a mládežou.

Jana Horváthová už desať rokov pôsobí v Klube Detskej Nádeje, ktorého členovia ako dobrovoľníci spríjemňujú a uľahčujú život dlhodobo hospitalizovaným alebo znevýhodneným deťom. Za desaťročie prešla v organizácii prakticky všetkými funkciami. Už štvrtý rok je zástupkyňou koordinátora klubu, teda má na starosti prvý kontakt s dobrovoľníkmi, no v klube má aj iné úlohy.

K dobrovoľníctvu ste sa dostali práve cez Klub Detskej Nádeje?
Áno, presne v septembri 2004 som sa ako 19-ročná vďaka mojej kamarátke dostala do tohto občianskeho združenia a som tam dodnes. Je to združenie, kde sú všetci členovia vrátane samotného vedenia dobrovoľníci a robia veci bez nároku na finančnú odmenu. Jednoducho preto, že ich práca baví, napĺňa, motivuje a posúva vpred.

Čo bolo vašou motiváciou – snaha pomôcť? Rozšíriť si obzory, schopnosti?
Na začiatku som najmä hľadala priestor, kde sa môžem realizovať, možno aj pocit, že niekam patrím a som dôležitá. Že robím to, čo má význam a je potrebné.

Zmenilo sa to rokmi?
V podstate stále ide o to isté, ale teraz mám navyše potrebu vracať naspäť to dobré, čo mi Klub Detskej Nádeje dal. Dostala som totiž veľa, naučila som sa rozlišovať podstatné a menej podstatné veci, nebrať život až tak vážne, chápať a vnímať potreby ľudí a ich hodnotový rebríček. Takisto mám vďaka tejto aktivite svoju „dobrovoľnícku rodinu“. Viem, že v prípade potreby stačí zavolať inému dobrovoľníkovi, ktorý príde a pomôže. A to nielen pracovne, ale aj súkromne. Slovom, dobrovoľníctvo je aj o vzťahoch a veľmi silných putách.

Aký typ ľudí sa k vám hlási za dobrovoľníkov?
V rámci Klubu Detskej Nádeje pracujeme najmä s mladými ľuďmi do tridsať rokov a s vysokoškolskými študentmi. Táto skupina je v rámci dobrovoľníctva veľmi rozšírená. Ale myslím si, že bez ohľadu na vek, kto chce pomáhať a dobrovoľníčiť, si svoje miesto určite nájde.

Majú dnes ľudia viac informácií, ako sa zapojiť do dobrovoľníckych projektov, než napríklad pred desiatimi rokmi?
Rozhodne áno. V čase, keď som začínala, o dobrovoľníctve sa príliš nehovorilo, a teraz existuje mnoho príležitostí dobrovoľníčiť. Je to, samozrejme, aj vďaka mnohým dobrovoľníckym portálom. Spomeniem dobrovolnictvo.sk, dobrovolnictvo­ba.sk, dobrovolnici.lu­dialudom.sk a, samozrejme, CARDO – Národné dobrovoľnícke centrum.

Typ dobrovoľníckej práce, akú robíte vy, teda starostlivosť o chorých a znevýhodnených je v spoločnosti spolu s rôznymi ekologickými a skrášľovacími projektmi dobre známa. Menej ľudí však vie, že dobrovoľne môžu poskytovať aj svoje odborné znalosti. Prečo?
Neviem, či som úplne povolaná odpovedať, ale myslím si, že sa o tom aj vie, ale možno nie dostatočne hovorí. Napríklad Klub Detskej Nádeje takéto služby využíva. Právnické služby cez program Advokáti Pro Bono Nadácie Pontis, služby lekárov dobrovoľníkov na táboroch a víkendových akciách, ale aj služby fotografov alebo odborníkov, ktorí nám napíšu PR článok či blog.

Čo vnímate ako najväčšie prekážky pre dobrovoľníctvo u nás?
Niekedy, aj keď podávate inštitúciám pomocnú ruku v podobe dobrovoľníkov, nie vždy to prijmú. Občas zase zamestnaní ľudia vnímajú dobrovoľníkov ako konkurenciu, alebo sa nimi cítia ohrození a boja sa výpovede. Ale to sa dá vyriešiť obyčajnou komunikáciou a vzájomnou akceptáciou. V tom sa musia stále zlepšovať obe strany.

S dobrovoľníctvom má skúsenosť asi tretina Slovákov. Ako docieliť, aby ich bolo ešte viac?
V prvom rade musí sám človek chcieť pomôcť. Potom musí dostať prácu, ktorá má zmysel a on sám to vidí a cíti. A napokon, mali by ho obklopiť ľudia, ktorí budú živiť jeho motiváciu ako dobrovoľníka.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#dobrovoľníci #dobrovoľníctvo #Jana Horváthová #Klub detskej Nádeje
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Kytica Zimona 18

Kytica Zimona 18

44,99
Flower box červená kocka "M" červené ruže

Flower box červená kocka "M" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk