Kráľovná Nefertiti môže ležať v tajnej miestnosti Tutanchamónovej hrobky

Skúmanie Tutanchamónovej hrobky prinieslo ďalšie dôkazy o existencii miestností za jej severnou a západnou stenou. Informoval o tom egyptský minister pre pamiatky a dedičstvo Mamdouh Eldamaty.

02.10.2015 10:43
Nefertiti Foto: ,
3 300 rokov stará busta kráľovnej Nefertiti, ktorá sa nachádza v Novom múzeu v Berlíne.
debata

Nové zistenia približujú k realite teóriu, ktorú v auguste publikoval britský vedec Nicholas Reeves. Egyptológ pôsobiaci na Univerzite v Arizone zároveň tvrdí, že za severnou stenou sa nachádza hrob kráľovnej Neferneferuaten Nefertiti, známej iba ako Nefertiti.

Reeves sa vo svojej pôvodnej správe odvolával na skeny stien Tutanchamónovho hrobu. Ako napísal, vďaka radaru objavil pod omietkou stopy po zamurovaných otvoroch vedúcich do ďalších miestností, pričom jedna je podľa neho sklad a druhá, severná, je pohrebná miestnosť slávnej manželky faraóna Achnatona, ktorá zomrela približne v roku 1330 pred naším letopočtom. Vedec sa opieral aj o skutočnosť, že miestnosť sa nachádza napravo od vstupnej šachty, čo bolo pri hroboch egyptských kráľovien typické.

Inšpekcia, ktorú vykonal Eldamaty s Reevesom v pondelok, priniesla dôkazy existencie týchto miestností v podobe značiek a rýh na oboch stenách, pričom rovnaké sa našli v minulosti na vstupnej bráne do Tutanchamónovej hrobky. „To naznačuje, že za západnou a severnou stenou by sa mohli ukrývať pohrebné miestnosti,“ priblížil Eldamaty. Reeves okrem toho prezradil, že počas inšpekcie zistili aj to, že strop hrobky pokračuje aj za stenami. „Som si istý, že v Tutanchamónovej hrobke čoskoro urobíme veľmi dôležitý objav,“ povedal.

Existenciu miestností by mal potvrdiť špeciálny radar. Výsledky analýzy plánujú oznámiť 4. novembra, na 93. výročie objavenia schodov vedúcich do Tutanchamónovej hrobky. Ako Reeves uviedol, vďaka novým zisteniam je čoraz viac presvedčený o pravdivosti svojej teórie. Eldamaty sa zasa vyjadril, že inšpekcia hrobu ho síce presvedčila o tom, že za jeho stenami sa nachádzajú ďalšie miestnosti, no nesúhlasí s teóriou, že jedna z nich je miestom posledného odpočinku Nefertiti. „Som veľmi nadšený touto prácou a som si istý, že niečo za tými stenami nájdeme,“ dodal.

debata chyba
Viac na túto tému: #Egypt #Tutanchamón #Nefertiti