Petang je pohodlný šport

Ľudia sa radi hrajú s guľami a guľkami. Tie milé oblé predmety sa dajú hádzať, kotúľať aj triafať tágami. Sú to u nás všeobecne známe hry, napríklad odkotúľať farebnú guľku do jamky skúšalo asi každé dieťa. V poslednom čase sa však u nás objavila nová zábava tohto druhu – petang, tradičná provensalská hra. V Bratislave sa uskutočnili nedávno dokonca majstrovstvá Európy žien v tejto disciplíne. A v slovenskom petangovom tíme boli tri jazykovedkyne zo Slovenskej akadémie vied! O tom, ako sa dostali k tomuto športu, nám porozprávala jedna z nich, Mária Šimková.

26.09.2016 06:00
petang, šport Foto: ,
Mária Šimková (vpravo) a ďalšie členky slovenskej petangovej reprezentácie.
debata (4)

Dnes ľudia trávia pri počítači mnoho času, ale niektoré profesie si sedenie pred monitorom priam vyžadujú. Práca jazykovedca je tiež taká – stále je ponorený v akýchsi textoch. Niet sa teda čo čudovať, že hľadá pohyb, rozptýlenie. U nás je zvykom zájsť si zaplávať alebo skočiť do posilňovne, no naše jazykovedkyne si zvolili niečo extra – petang!

„Hľadali sme pohybovú aktivitu vonku, aby sme netrávili všetok – pracovný aj voľný – čas pred monitorom počítača alebo pri umelom osvetlení,“ hovorí Mária Šimková s úsmevom. „Chceli sme takú pohybovú aktivitu, ktorá by nás posúvala aj k športovému výkonu, aby sme sa museli zlepšovať, no zároveň, aby bola vhodná aj pre vyššiu vekovú a váhovú kategóriu.“

V petangu je dobrá vzájomná podpora a trpezlivosť. Foto: Ivan Majerský, Pravda
petang, šport V petangu je dobrá vzájomná podpora a trpezlivosť.

Áno, toto je často problém ľudí v zrelšom veku – nájsť si primeraný šport, ktorý by priveľmi nezaťažoval a bol vlastne „pohodlný“. Petang taký je. Môžu ho hrať deti aj starci, dokonca všetky vekové kategórie spolu (nekategorizuje sa), vyhovuje aj ľuďom, ktorí majú zdravotný problém. Každý ho pochopí a každý ho zvládne. Hrať sa dá vonku aj vnútri, stačí rovinka v parku alebo čistinka v lese. A skupinka ľudí, čo si rozumejú. Ako sa dali dovedna jazykovedkyne? Začalo sa to v akadémii.

Aj šport, aj zábava

„Petang sme si našli spolu s ďalšou kolegyňou z pracoviska,“ hovorí Mária Šimková. „Po niekoľkých rokoch sa do reprezentačného tímu pridala ďalšia kolegyňa. A rekreačne to skúšajú už aj iní kolegovia.“ Pýtam sa, či im tento šport utužil vzťahy: „Neviem, či by som to pomenovala utužovaním vzťahov, skôr asi ide o isté preverenie vzťahov: Petang je náročný na fungovanie chémie v tíme, na vzájomnú podporu a trpezlivosť.“

zväčšiť Pravidlá petangu. Pre väčšie rozlíšenie...
petang, pravidlá Pravidlá petangu. Pre väčšie rozlíšenie otvárajte v novom okne.

Petang je hra, ktorá sa zrodila vo Francúzsku. Je tam veľmi rozšírená a v parkoch či na dvoroch bežne vidieť, ako skupinky hráčov hádžu kovové gule do blízkosti cieľa, ktorým je malá guľka, zvaná prasiatko (u nás ho volajú aj bib). Je petang šport alebo spoločenská zábava? Niečo ako kolky? Mária Šimková si myslí, že petang je výborný práve tým, že to môže byť aj šport, aj zábava. „Veľa ľudí ho spoznalo ako zábavu počas dovolenky na chorvátskych alebo talianskych plážach, ale aj v kanadských parkoch, no už je aj na Slovensku dosť takých, ktorí ho berú viac ako šport. Na turnaji sa však stretávame aj tí, čo ho berú ako zábavu, aj tí, čo ho berú ako šport.“

Tréning na guľodróme

A koľko času petangu jazykovedkyne venujú? „Kým sme trénovali štandardne, v rámci prípravy na turnaje počas turnajovej sezóny, tak boli tréningy nepravidelné, podľa možnosti aspoň raz do týždňa a v nedeľu, keď nebol turnaj. V rámci prípravy na majstrovstvá Slovenska v máji a po víťazstve na nich sme teraz na majstrovstvá Európy trénovali pravidelne dva razy týždenne s trénerom a okrem toho ešte samostatne.“

Počas petangovej sezóny, ktorá trvá od apríla do novembra, sa turnaje konajú pravidelne. Každý víkend sa niečo deje. Ak práve nie je turnaj na Slovensku, tím cestuje do Čiech, do Rakúska, do Maďarska, Poľska či na Ukrajinu. V súčasnosti je na Slovensku osemnásť klubov združených v Slovenskej federácii pétanque. Je v nich registrovaných 242 hráčov.

Pýtame sa Márie Šimkovej, k akému športu by petang prirovnala a kde vlastne trénujú. „Petang sa zvykne prirovnávať ku curlingu alebo k boccii. Najčastejšie trénujeme na Národnom guľodróme na Tyršovom nábreží, kde počas leta každú stredu bývala letná škola petangu, ale vhodná je aj záhrada Prezidentského paláca či ihriská pri reštaurácii Rančík v Petržalke, kde sme v rámci prípravy na ME mali výborné zázemie.“

Vyvetrajú si hlavu

Musia byť jazykovedkyne v dobrej kondícii? Vyžaduje si petang aj disciplínu a výdrž? „Ak ho hráte ako šport, určite. Hrá sa pod pražiacim slnkom, za dažďa i vetra, čo je výborné na imunitu. Začiatky turnajov sú obyčajne o deviatej ráno, hrá sa päť až osem zápasov podľa počtu súťažiacich a postupov do k. o. bojov o finále, takže sa končieva až za tmy.“

Slovenský tím : Mária Šimková, Katarína... Foto: Ivan Majerský, Pravda
petang, šport Slovenský tím : Mária Šimková, Katarína Gajdošová, Ivica Kadlečíková, Katarína Krajčovičová.

O práci sa vraj pri petangu nebavia. „Hráme aj preto, aby sme si vyvetrali hlavu,“ hovorí Mária a predstaví nám aj ďalšie členky tímu. Kapitánka Katarína Gajdošová aj hráčka Katarína Krajčovičová pracujú spolu so Šimkovou v Jazykovednom ústave Ľ. Štúra SAV, k nim sa pridala zamestnankyne sporiteľne Ivica Kadlečíková. Trénuje ich Michal Dzúrik z Univerzity Komenského v Bratislave. Kolegovia im vraj veľmi držia palce: „Pred turnajmi nám želajú úspechy, po turnaji sa vypytujú, ako bolo. Veľmi ďakujeme aj za všetku prejavenú podporu pred ME!“ odkazuje na záver Mária Šimková. Majstrovstvá sa v nedeľu 11. septembra skončili triumfom Francúzok a v Pohári národov vyhrali Holanďanky pred Izraelom, Slovenky obsadili delenú piatu pozíciu.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #šport #zábavné aktivity #petang