Láska ide cez smartfón: Každý piaty človek „sextuje“

07.04.2018 06:00
mobil, smartfón, internet, roaming
Zasielanie vlastných dráždivých fotografií potvrdil každý šiesty človek. Autor:

Doba smartfónov poriadne zamiešala karty partnerským vzťahom. Zmenil sa spôsob, ako flirtujeme, ako sa zoznamujeme a ako neskôr udržiavame sexuálne napätie v dlhotrvajúcom vzťahu.

Ak si myslíte, že ste jediný, kto posiela nahé fotky alebo si hľadáte partnera cez aplikáciu, ste na omyle. Podľa výsledkov nedávneho prieskumu nič z toho už nie je tabu.

Zdá sa, že klasickým zamilovaným listom už odzvonilo. Podľa prieskumu, ktorý zadal jeden výrobca telefónov, si síce už nepíšeme klasickou poštou, no postupujeme i tak dosť konzervatívne – vymeníme si čísla. To je najčastejšie prvým krokom po zoznámení sa vo všetkých krajinách strednej a východnej Európy. Druhou najčastejšou možnosťou je pridanie si atraktívneho muža či ženy na sociálnych sieťach. E-maily si pošle už len menej než osmina ľudí a romantické listy vyšli úplne z módy. Iba tri percentá Európanov by si vypýtalo poštovú adresu od niekoho, koho práve spoznali. Naopak, v kurze sú zoznamovacie aplikácie. „Appky na randenie“ využíva takmer tretina obyvateľov starého kontinentu. Ak ste spoznali svojho súčasného partnera v bare alebo na párty, ste v roku 2018 skôr raritou. Spolu s ostatnými tak patríte medzi menej než desatinu.

Najkvalitnejší základ pre dlhotrvajúci vzťah však vytvára vaša rodina alebo kamaráti. Najväčšiu šancu na úspech máte, ak vás s priateľom alebo priateľkou zoznámil niekto z vašich blízkych. Na takomto základe stojí momentálne v Európe jedna tretina vzťahov.

Zasielanie vlastných dráždivých fotografií potvrdil každý šiesty človek. Majstrami v tejto disciplíne sú Chorváti, ale aj Česi, kde si takto ozvláštňuje súkromný život každý piaty človek. Gréci sú zas dominantnejší v sladkých sexy rečiach cez správy.

Nálepku „najkonzervatív­nejšia smartfónová krajina“ si vyslúžilo Rumunsko a katolícke Poľsko. Takmer 40 % Poliakov nechce mať nič spoločné s flirtovaním či inými pikantnosťami cez telefón a Rumuni posielajú najmenej obnažených fotiek zo všetkých.

Slovo sexting, alebo zasielanie správ s erotickým podtónom, ktoré prekračujú mieru nezáväzného flirtu, sa nie náhodou objavilo v 21. storočí. Najviac v Európe si ho doprajú v Dánsku, kde je bežné až v 34 percentách. Aj neskôr, v dlhodobom vzťahu, si takto oživuje partnerský život každý piaty Dán.

Podľa sociologičky Silvie Porubänovej je otvorený vzťah k erotike typický pre liberálne severské krajiny. „Na rozdiel od temperamentných, ale konvenciami zviazaných južanov si jednoznačnejšie vyberajú to, po čom túžia. A ich voľba je menej závislá od verejnej mienky či názorov okolia,“ povedala.

Technológie sa stále vyvíjajú a výrazne ovplyvňujú naše životy. Zoznamovacie mobilné aplikácie majú čoraz väčší podiel v hľadaní partnerov a dlhodobé vzťahy si vieme okoreniť tiež virtuálne. Môžeme len hádať, či láska ešte stále prechádza žalúdkom, alebo už skôr smartfónom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#smartfón #zoznamka #mobilné aplikácie #partnerské vzťahy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku