Pokračovanie článku: Čo všetko sa dá zvládnuť za prvých 100 dní vládnutia? Slovenská skúsenosť učí, že...

O „medových“ mesiacoch vládnutia

  • V posledných desaťročiach význam prvých 100 dní vládnutia upadá aj v USA. David Alexrod, bývalý poradca prezidenta Baracka Obamu: „Je to dosť umelý medzník, ktorý vyvoláva veľa pozornosti, ale nemá nijaký význam.“
  • Naopak, významný americký publicista Jonathan Alter si myslí, že práve prvých 100 dní často napovie o štýle riadenia, o prioritách prezidenta a o rýchlosti realizácie jeho predvolebných sľu­bov
  • Médiá v USA čoraz menej dodržujú nepísané pravidlo, že počas troch „medových“ mesiacov by mali nechať prezidenta a jeho administratívu pracovať a zbytočne nevŕtať. „Najmä 24-hodinové spravodajstvo to vôbec nerešpektuje a vyznačuje sa unáhlenosťou v úsudku,“ vyhlásil už v roku 1993 David Gergen (sám novinár), poradca prezidenta Billa Clintona
  • Niektorí predsedovia vlád sa nedokážu vo funkcii udržať ani 100 dní. Stalo sa to napríklad Mirkovi Topolánkovi s jeho menšinovým kabinetom ODS v susednom Česku už po 38 dňoch. Parlament mu nevyslovil dôveru (od 11. októbra 2006 do 9. januára 2007 potom vykonával funkciu v demisii).
  • Len o šesť dní dlhšie sedela v premiérskom kresle Liz Trussová (predtým ministerka zahraničných vecí vo vláde Borisa Johnsona). V októbri minulého roku ju poslanci vlastnej Konzervatívnej strany vyzvali, aby pozíciu na čele vlády Jeho veličenstva bezodkladne opustila.
  • Slovenská skúsenosť učí, že tunajšie, často široké vládne koalície využívajú svojich prvých 100 dní dosť neefektívne. Dlho im trvá, kým zo seba zhodia kožu opozičníkov a začnú sa zhosťovať novej roly vládnych činiteľov. Pridlho si vybavujú účty s predchodcami a potom im ostáva málo času na plnenie vládneho programu. V troj- či štvorzáprahu to dlho škrípe a len ťažko sa hľadá jednotný krok i tempo. Darmo, že majú dokonca ústavnú väčšinu, málokedy ju využijú už v počiatočnom období.
  • Známy francúzsky politológ českého pôvodu Jacques Rupnik už pred štvrťstoročím varoval pred najväčšími nástrahami takýchto koalícií (nezriedka "koalícií koalícií“): "Buď prídu okamžite s razantnými opatreniami, alebo sa ponoria do riešenia svojich vnútorných problémov, do štepenia na menšie časti a teda do chaosu.“ Dokazujú to prvá vláda Mikuláša Dzurindu a naposledy i vláda Igora Matoviča.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #100 dní #povolebná spolupráca #nová vláda