Siamské dvojčatá vyrástli na šikovné tínedžerky a plánujú si život

Jediné úspešne oddelené slovenské siamské dvojčatá Andrea a Lucia Tóthové z Krásnohorskej Dlhej Lúky v okrese Rožňava oslavujú v stredu pätnáste narodeniny. Tento rok je pre ne významný, pretože skončia základnú a začnú študovať na strednej škole a dostanú aj občianske preukazy. Narodeninovú oslavu budú mať až cez víkend.

21.01.2015 15:00
Siamské dvojčatá, dvojičky, Andrea a Lucia... Foto: ,
Oddelené siamské dvojčatá Lucia a Andrea Tóthové oslavujú pätnáste narodeniny. Pózujú s mamou Melitou.
debata (2)

Lucia a Andrea Tóthové na svet prišli v roku 2000 ako siamské dvojčatá, teda boli zrastené telíčkami. Krátko po narodení dievčatká od seba oddelil tím bratislavských špecialistov pod vedením Jaroslava Simana a mama Melita je im doteraz vďačná.

Mama dvojčiat chváli nielen dnes už nebohého doktora Simana, ale aj bratislavských lekárov a tiež zdravotníkov z Košíc a Rožňavy, kam chodia na pravidelné kontroly.

„Dievčatá nám robia radosť. V škole majú výborné známky. Navštevujú aj základnú umeleckú školu a učia sa hrať na klavír, chodia aj na spev,“ hovorí s hrdosťou v hlase ich mama Melita. Hlavným cieľom dievčat je dostať sa na strednú školu a úspešne ju absolvovať. Obom idú dobre cudzie jazyky – študujú angličtinu a nemčinu.

Siamské dvojčatá Lucia a Andrea ako deti. Foto: SITA
Siamské dvojčatá, ktoré oddelil Jaroslav Siman, majú dvoje narodenín Siamské dvojčatá Lucia a Andrea ako deti.

„Okrem hry na klavír a spevu mám rada tanec, čítanie, ale hrávam sa aj na počítači,“ prezradila Lucka, ktorá je zhovorčivejšia ako Andrea. Lucia hrá tiež na gitare a dokonca sa snaží skladať vlastné piesne. „Sú o tom, čo sa deje okolo mňa, ale aj o veciach, ktoré ma štvú. Uviedla, že pôvodne chcela ísť študovať na konzervatórium, ale mamka ju ešte nechce pustiť na internát.

Andrejka chce po skončení základnej školy študovať na bilingválnej škole, no takú možnosť v Rožňave ponúka len obchodná akadémia. Nakoniec sa obe sestry rozhodli ísť na túto školu a druhú prihlášku podali na gymnázium. Do Rožňavy ich bude voziť autom mamka.

„Potom by som chcela študovať na vysokej škole, ale ešte presne neviem, aký odbor,“ hovorí Andrejka. Pani Melita doložila, že v prvom rade musia úspešne ukončiť strednú školu a potom sa uvidí, ako ďalej.

„Dievčatá nám robia radosť. V škole sa učia... Foto: SITA, Marián Angelovič
Siamské dvojčatá, dvojičky, Andrea a Lucia Tóthové, mama Melita, Krásnohorská Dlhá Lúka, Rožňava, „Dievčatá nám robia radosť. V škole sa učia výborne. Chodia aj do základnej umeleckej školy a učia sa hrať na klavír, chodia aj na spev,“ hovorí s hrdosťou v hlase ich mama Melita.

„Musím ich pochváliť, že sa púšťajú aj do varenia a celkom im to ide. V nedeľu dopoludnia jedna ostáva doma s otcom a varí nedeľný obed a s druhou idem ja do kostola, a takto sa striedajú,“ hovorí pani Melita. Práce v záhrade však dievčatá nemajú veľmi rady.

Dnes sa dospievajúce dievčence od svojich rovesníkov na prvý pohľad nelíšia, hoci majú zdravotný hendikep. V bežnom živote nie sú veľmi obmedzené, len si na seba musia dávať viac pozor ako iní tínedžeri – patria totiž k stomikom (ľudia s vývodom). Ako prezradili, musia sa chrániť pred pádom, ale nevyhýbajú sa rôznym pohybovým aktivitám. Majú rady plávanie, hrajú niektoré loptové hry, cvičia gymnastiku a najnovšie sa chcú učiť korčuľovať.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #siamské dvojčatá