„Ten nález nás potešil a prekvapil. Nečakali sme, že tam bude toľko zvierat, otvára sa tým priestor pre mnohé otázky,“ povedal Paul Nicholson z Univerzity v Cardiffe, ktorý projekt viedol. Výskumom zvieracích kultov sa Nicholson zaoberá od 90. rokov.
O zabití zvieraťa v starom Egypte sa hovorí, že nešlo o prosté zvieracie obete. „Bol to náboženský akt vykonaný s najlepším úmyslom. Dôležité bolo zabezpečiť náležitý pohreb,“ povedal Nicholson.
Egypťania si tak chceli zaistiť priazeň boha pochovávania Anubisa spodobovaného s hlavou psa alebo šakala. Jeho úlohou bolo odprevadiť zosnulého k vládcovi mŕtvych Usirovi a vážiť srdcia mŕtvych. Pochovaním zvieraťa podľa Nicholsona Egypťania dúfali, že sa tak postarajú o pomoc nedávno zosnulému príbuznému a že pre neho získajú Anubisovu priazeň.
O tom, že v blízkosti pamiatok v Sakkáre existujú katakomby, v ktorých sa pochovávali psi, sa vedelo dlhší čas. Nicholsonova skupina s pomocou egyptskej najvyššej rady pre pamiatky miesto preskúmavala od roku 2009. Našli nevyzdobené chodby naplnené v niektorých častiach pozostatkami zvierat. Nicholson sa domnieva, že mnohé mohli byť vynesené a využité na výrobu hnojiva.
Tie, ktoré sa našli, boli zabalené v pruhoch látky a mumifikované. Niektoré boli ošetrené živicou. Uloženie však nebolo nijako slávnostné, zvieratá sa ukladali jedno na druhé a pozostatky sa zachovali v zlom stave.
„Bolo ťažké nájsť celé a dobre zabalené múmie. Našli sa skôr rozkladajúce sa zvyšky múmií,“ povedal Nicholson. Podľa neho sa do katakomb mohlo zmestiť až osem miliónov zvierat. Niektoré boli veľmi malé, ale ďalšie boli dospelí jedinci.
Archeológovia sa domnievajú, že mnohé boli chované práve pre kultové účely.
Katakomby v Sakkáre pochádzajú z obdobia 750 až 30 rokov pred naším letopočtom, teda z doby, keď sa Egypt dostával do kontaktu s Európou. Výskum katakomb pokračuje, pretože archeológov zaujíma, odkiaľ obetné zvieratá pochádzali a aký bol vzťah Egypťanov k nim.