Odhad znel, že na čele Komunistickej strany Československa (KSČ) ho nahradí Gustáv Husák, Lubomír Štrougal alebo Oldřich Černík. O niekoľko rokov, keď sa Dubček živil ako mechanizátor v lesnom podniku, stále nebolo jasné, čo s ním urobí normalizačný režim.
Vyplýva to z odtajnených správ americkej spravodajskej služby. Denník Pravda ich dôkladne preskúmal a na základe týchto dokumentov začína so seriálom o vývoji v Československu z pohľadu CIA.
Na jeseň 1968 pracovníci rozviedky USA vypracovali text, podľa ktorého Dubček v súkromí priznáva, že je "zahnaný do kúta“. Verejne tvrdí, že chce zostať na čele KSČ, ale zjavne to cíti inak: „Údajne raz povedal blízkym, že jeho práca je hotová a inokedy poznamenal, že neočakáva, že zotrvá vo funkcii viac ako dva alebo tri mesiace.“
CIA naznačila, že Dubčeka môže nahradiť niekto z troch politikov. Černík, ktorý netajil túto ambíciu a začal ísť poruke Moskve. Štrougal, ktorý by bol užitočný pre Sovietov. Okrem dvoch Čechov ešte jeden Slovák, ktorému CIA dávala najväčšiu šancu: „Husák to nepoprel, ale povedal, že Rusi nežiadali zmenu lídrov.“
Odtajnené správy CIA siahajú až do obdobia, keď už v Kremli vládol Michail Gorbačov. Husákovi v roku 1985 vynadal, že v Československu bujnejú protisovietske nálady. Sťažoval sa napríklad, že hokejová zborná sa cítila na šampionáte v Prahe tak, ako by hrala na území nepriateľa. Keď sa chcel Husák brániť, Gorbačov mu skákal do reči.