Vo Francúzsku sa šíri prostitúcia mladistvých dievčat

Júlia to robila preto, aby si mohla dať nejaké peniaze bokom na obdobie, keď skončí školu; Pauline zase preto, že to "robia všetky". To sú len dve obete z mnohých ďalších, ktoré prepadli prostitúcii, ktoré sa nebezpečne šíri v oblasti Paríža. Píše o tom agentúra AFP.

16.05.2019 12:18
prostitúcia, žena, opätky Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Sedemnásťročná Júlia sa predávala cez víkendy, počas školských prázdnin alebo v stredu popoludní, keď nemala školu. Ako sa to v takýchto prípadoch často stáva, zamilovala sa do jedného chlapca, ktorý jej hneď ponúkol, že jej bude robiť „ochranu“. Vyhľadával klientov, stanovil ceny – 100 eur za hodinu a 50 eur za pol hodiny. O zárobok sa delili.

Prečo s tým súhlasila? Aké to je vystriedať päť zákazníkov za jedno popoludnie? „Na to sa ťažko odpovedá,“ povedala študentka vyšetrovateľom potom, čo dvojicu zadržali. „Niekedy to prebiehalo dobre, niekedy som myslela len na to, že čas ubieha a že si zarobím peniaze,“ uviedla.

Na rozdiel od Júlie, ktorá žije u rodičov, väčšina predávajúcich sa mladistvých dievčat vo veku štrnásť až osemnásť rokov nechodí do školy, nebýva u rodičov alebo je na úteku.

To je prípad Pauliny, ktorá prišla v sedemnástich rokoch sama do Paríža. „Mala som kamarátku, ktorá to robila s pasákom, predstavila mi ho,“ vysvetľuje. Popisuje malé siete drobných delikventov, zoznamovanie na sociálnych sieťach, „programy“ dievčat, ktoré si vzájomne vymieňajú, a tiež chlapcov, ktorí testujú „pracovníčky“. Starajú sa o inzeráty, zákazníkov, rezervácie hotelov a o „bezpečnosť“ z kúpeľne. Priekupníci dodávajú drogy a alkohol pre dievčatá.

Pauline o zákazníkoch hovorí, že sú to rôzni muži, od mladíkov po úradníkov v kravate. Dievčatá sú často oveľa mladšie než ona. „Lepia si umelé riasy a nanášajú na seba vrstvu make-upu, aby nebolo vidieť, že majú ešte len trinásť rokov,“ prezrádza.

Chloé pravidelne utekala z domu, než sa v štrnástich rokoch zoznámila s dievčaťom, ktoré jej sľúbilo „hromadu peňazí“. Chloé svedčila pred súdom v Créteil na predmestí Paríža. Malá blondínka v legínach a teniskách s detským výrazom v tvári mala strach zo sudcov rovnako ako z otca. Ten ju nachytal v jednom hoteli, keď sa vydával za zákazníka.

Prostitúcia mladistvých v posledných rokoch nebezpečne vzrástla, vysvetľuje Raphaëlle Wachová, referentka pri prokuratúre v Créteil, ktorá teraz prerokúva tridsiatku takýchto prípadov.

V oblasti Paríža sa od júla 2016 do konca minulého roka uskutočnilo najmenej 145 vyšetrovaní. „Je to len vrchná časť ľadovca,“ zdôrazňuje Lorraine Questiauxová z Hnutia hniezdo, ktoré bojuje proti prostitúcii a pranieruje chýbajúce oficiálne údaje o tejto kriminalite.

Hniezdo odhadovalo celkový počet prostitútok vo Francúzsku na 37 000 v roku 2015. Združenie proti prostitúcii detí uvádza, že v roku 2013 bolo v krajine 5 000 až 8 000 mladistvých prostitútok.

Pre niektoré dievčatá je prostitúcia čosi banálne až príťažlivé. Raphaëlle Wachová hovorí o fenoméne Zahia podľa mena bývalej prostitútky, ktorá sa preslávila tým, že sa stala v roku 2009 „darčekom k narodeninám“ pre futbalistu Francka Ribéryho. Potom sa pustila do navrhovania luxusného prádla. Pre dievčatá je vzorom úspešnej ženy.

Keď sa Pauliny spýtame, ako môže takto žiť, pokrčí ramenami: „Ide to… Zvyknete si na to. Sú to ľahko zarobené peniaze. Za jeden deň si môžete zarobiť 500 eur a druhý deň odpočívate,“ hovorí.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Paríž #prostitúcia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy