- Čo rozhodlo o tom, že ho dubajský šejk okamžite zamestnal?
- Čím masér zo Slovenska zaujal jedného z najbohatších ľudí sveta?
- A čo mu pomohlo udržať si prestížnu prácu 15 rokov?
- Musí byť synovi bývalého emira k dispozícii 24 hodín denne?
Viac sa dozviete v novom podcaste Naši a svetoví
Peter Kršík sa odmalička kamarátil s futbalovou loptou. S otcom, aktívnym športovcom, bol častejšie na považskobystrickom trávniku ako doma. Neskôr sám pokračoval v rodinnej tradícii a keď sa rozhodoval, kam ďalej, zvolil si Vysokú školu telesnej výchovy a športu, odbor trénerstvo. Lenže prišla zaujímavá ponuka zo Saudskej Arábie, robiť maséra mladým futbalistom.
Neodmietol ju. Mal 21 rokov, keď zavesil štúdium na klinec a vybral sa do arabského sveta. Chvíľku tam pobudol, naučil sa jazyk, lebo mladí futbalisti, predovšetkým z chudobných rodín, iný jazyk nepoznali, a prišla ďalšia ponuka z prestížneho futbalového klubu v Dubaji. Tvrdá práca a um mu otvorili ďalšie možnosti. Už pätnásť rokov je Peter Kršík masérom v kráľovskom paláci. Pracuje pre multimiliardára Saída bin Maktúm bin Rašíd Al Maktúma, šejka z rodiny, ktorá už dlhé roky vládne v tomto pre mnohých rozprávkovom meste.
Ako trávi Peter Kršík voľný čas v Spojených arabských emirátoch? Prečo nikdy neobíde púšť a čím ho fascinujú jazerá vybudované uprostred dún? Čomu sa v Dubaji venujú jeho traja synovia a uvažuje niekedy ich otec o návrate na rodné Považie?
Naši a svetoví
Vo svete, za hranicami domoviny, žijú približne dva milióny Slovákov. Najviac ich je v USA, potom nasleduje Česká republika, po nej Kanada a Maďarsko. Len za posledných 15 rokov odišlo z krajiny do sveta za prácou aj za novými skúsenosťami vyše 300-tisíc našincov. Sú takí, ktorí nabrali skúsenosti a vrátili sa domov, iní sa vlastným umom a šikovnosťou presadili v silnej konkurencii a žnú úspechy za hranicami dodnes. Niekoľkých vám predstavíme v novej rubrike denníka Pravda.
