- Ľadový medveď je nebezpečný predátor, človek je pre neho len žrádlo. Ako prežil medzi päťdesiatimi šelmami 33 dní?
- Čo je to drevený kabát? Prečo mu chýba vstávanie o štvrtej ráno a medvedí smrad?
- Ako vydržať samotu Arktídy a zachrániť si holý život počas štvordňovej búrky?
- Kedy pomáha ľudská tvrdohlavosť a kedy zveličenie – dať nebezpečným medveďom mená?
- V Kanade žije 18 rokov, prečo všade vo svete hovorí, že je aj Slovák?
- Strach o syna či skôr radosť z úspechov? Čo cíti jeho otec, keď vidí synove prestížne ceny za fotografie a videá z divokej prírody?
- Prečo sa rodina Martina Greguša vysťahovala za oceán a ako sa im v Kanade žije?
Vlani sa jeho kariéra fotografa divokej prírody zrýchlila – získal 1. miesto v súťaži Wildlife Photographer of the Year 2021 v Londýne. Bodoval v kategórii Vychádzajúce hviezdy s kolekciou šiestich snímok s názvom 33 dní medzi medveďmi. Tento rok je opäť úspešný: jeho štvorminútové medvedie video získalo striebornú medailu na Siena International Photo Awards. Odborníci i laici ho označujú za novátorské, prekvapivé, očarujúce a dychberúce. A to sa na tomto medzinárodnom festivale vyberá z vyše 48-tisíc fotografií a videí od profesionálov i amatérov zo 156 krajín sveta!
Rozhovor s Martinom Gregušom si môžete vypočuť aj ako podcast
V čom sa skrýva tajomstvo Gregušovho úspechu? Prečo sú na snímkach divých zvierat dôležité aj rozkvitnuté kvetiny alebo emócie ľudí? Prečo mu dali priestor svetové médiá ako National Geographic či GEO? To všetko sa dozviete v rozhovore.
VIDEO: Pozrite si celý klip, za ktorý získal Martin Greguš striebornú medailu
Ako sa to začalo? Mal osem, keď s rodičmi a so sestrou odišli z Bratislavy. Na Kanadu si však ako malý chlapec veľmi ťažko zvykal. Otec, vášnivý fotograf, to cítil. Liekom na odlúčenie a samotu v modernom veľkomeste sa stali ich spoločné výlety do prírody a – fotoaparát.
VIDEO: Plavidlo z drevotriesky – úkryt pred medveďmi
VIDEO: Ostré zuby, silné čeľuste. Keď medveď ide zožrať…
V bratislavskej Galérii SPP otvorili výstavu unikátnych fotografií Martina Greguša.




Naši a svetoví
Vo svete, za hranicami domoviny, žijú zhruba dva milióny Slovákov. Najviac ich je v USA, potom nasleduje Česká republika, po nej Kanada a Maďarsko. Len za posledných 15 rokov odišlo do sveta za prácou a novými skúsenosťami vyše 300-tisíc našincov. Sú takí, ktorí sa vrátili domov, iní sa vlastným umom a šikovnosťou presadili v silnej konkurencii a žnú úspechy za hranicami dodnes. Niekoľkých vám predstavujeme v rubrike denníka Pravda.
Pozrite si všetky diely seriálu Naši a svetoví: videá, fotogalérie a texty
Seriál Naši a svetoví môžete počúvať aj ako podcast. Tu je päť posledných rozhovorov:
