Prácu dôstojníčky na luxusných zaoceánskych lodiach vymenila za manažovanie tankerov v prístavoch

Nevinné listovanie v brožúre o práci na výletných lodiach zmenilo jej život. Pôvodne sa mladá Košičanka Júlia Kravcová, dnes Lorencovič, chcela venovať umeniu a hre na flaute. Osud však rozhodol inak. Takmer štyri roky pracovala v hotelovej časti luxusných námorných lodí. Najskôr ako chyžná, servírka, neskôr manažérka, ale to jej nestačilo - stále hľadala nové možnosti. Absolvovala rôzne cvičenia, zapájala sa na lodi do všetkých aktivít pre posádku, až ju to priviedlo k štúdiu na Vysokej škole námornej v Poľsku. Vyštudovala, vrátila sa na loď ako kadetka a ďalej na sebe pracovala. Po mesiacoch tvrdej práce sa prepracovala na post prvej navigačnej dôstojníčky. V tom čase bola prvou Slovenkou v tejto pozícii. Ona však chcela ísť ďalej, jej snom bolo stať sa kapitánkou.

04.02.2023 05:30
debata
Video
Naši a svetoví, 20. diel: Prvá slovenská námorná dôstojníčka Júlia Lorencovič hovorí o svojej ceste na kapitánsky mostík luxusných výletných lodí i manažovaní najväčších tankerov a nákladných kontajnerových lodí v prístavoch po celom svete.
  • Ako sa dá z pozície chyžnej dostať až na post navigačnej dôstojníčky najväčších lodí?
  • Je predurčené pracovať na kapitánskom mostíku skôr mužom ako ženám?
  • Prečo sa námornou kapitánkou napokon nestala?
  • Čo spôsobilo, že po trinástich rokoch na mori luxusné výletné zaoceánske koráby opustila a dnes manažuje voľné kapacity v prístavoch pre obrovské tankery a presuny nákladných lodí?
  • Čo je aj pre tie najväčšie lode sveta nebezpečné? Čo môže otvoriť ich trupy ako otvárač na konzervy?
  • Ako sa riadi 19-poschodový kolos s vyše 6 000 cestujúcimi na palube?
Kariéra ako hrom: Z chyžnej námornou dôstojníčkou!

Prvá Slovenka, ktorá sa stala 1. navigačnou dôstojníčkou na zaoceánskych výletných lodiach. Pozrite si kariéru Košičanky Júlie Lorencovič. Kapitánske mostíky, výcvik, školu, zákulisie práce na luxusných koráboch i to, ako sa v prístavoch manažuje pohyb najväčších tankerov a kontajnerových lodí.

Fotogaléria
Prvá Slovenka - 1. navigačná námorná...
V interview poodhalila zákulisie práce na...
+21Lode sú jej láska.

Prvá Slovenka v pozícii operačnej manažérky pre svetovú databázu prístavov v rozhovore prezradila, prečo napokon dala prednosť životu na súši pred exotickými plavbami. Hovorí, aká je šanca, že by sa na výletnú zaoceánsku loď ešte vrátila v hodnosti kapitánky. Vysvetľuje tiež, ako sa manažuje prevoz ropy, plynu či ďalších palív na mori v čase energetickej krízy. V interview tiež priblížila, ako sa jej pracuje tíme, v ktorom slovenská šéfka sedí v Holandsku, jej asistent v Indii a ďalší členovia sú v Litve, na Cypre či v Anglicku.

Rozhovor s prvou slovenskou námornou dôstojníčkou Júliou Lorencovič si môžete vypočuť aj ako podcast

Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.
DSC 8681 filter Čítajte viac Slovenka si už šesť rokov v New Yorku plní svoj sen. Hudobnú cenu Grammy mala na dosah ruky Straka-portret Čítajte viac Prísna učiteľka mu otvorila cestu do sveta luxusnej módy. Dnes sa jeho návrhmi pýšia známe speváčky, herečky, ale aj kráľovná 01-JPG-Pavol Kozik Proxenta Čítajte viac Slovák vyrába sladké dobroty na Kube. Majiteľovi a riaditeľovi úspešnej investičnej spoločnosti učaroval exotický ostrov Revay-1 Čítajte viac Rodáčka z Bojníc už 16 rokov bojuje v Afrike proti šíreniu malárie Slovinsky-1 Čítajte viac Nielen Havaj, Čile a Kréta. NASA radí medzi naj snímky nočnej oblohy aj tie jeho z Oravy, Tatier, Polonín či Košíc Kucerova-1-Novitzky Čítajte viac Slovenská primabalerína žiari v svetoznámom balete. Prečo ako mladý talent po škole odmietla ponuku SND? murarikova-titul Čítajte viac Svetová kráľovná medovníkov je zo Slovenska. Prezradila svoj tajný recept na víťazné cesto i zdobenie Hromkovic-1-Digitaltag2017-web-64 Čítajte viac Špičkové švajčiarske učebnice píše Slovák. Nebyť protekcie, doma na Slovensku ho nevzali ani na strednú Valovic-1 Čítajte viac Chce vybudovať digitálny Hollywood na Slovensku. Pozrite si plány Slováka, ktorý získal Oscara za špeciálne filmové efekty 01-Kucerova Čítajte viac Hovorí sa o nej, že rozumie reči koní. Popredná jazdkyňa a trénerka prezradila zázračnú metódu, ako naučiť koňa vyhrávať 1-Brchnelova-ESTEC internship Čítajte viac Mladá Slovenka hviezdi v mužskom svete. Navrhuje vesmírne rakety a raz chce mať v kozme vlastnú sondu 001-Rajnakova Čítajte viac Slovenská lekárka žne úspechy v Singapure. Podľa jej unikátnych postupov liečia rakovinu tamojší špecialisti 1-Stupavska Čítajte viac Svet špičkovej módy opustila, zdal sa jej povrchný. Skrášľuje tapetami dizajnové hotely i byty po celej Európe 15-Bucek Čítajte viac Radšej zachránil život súpera, než by zvíťazil. Slovák si podmanil srdcia Číňanov Martin Greguš Čítajte viac Takmer zomrel v arktickej búrke. Jeho fotografie medveďov teraz zbierajú prestížne svetové ceny 5-Turekova-2021 Čítajte viac Mladá Slovenka je novou hviezdou módy. Oblieka extravagantné spevácke ikony z Londýna, New Yorku i Los Angeles Peter Kršík Čítajte viac Slovák je už roky masérom dubajského šejka. Ako sa zamestnal u jedného z najbohatších ľudí sveta? Matúš Varga Čítajte viac Špičkový právnik Matúš Varga: Odísť do USA a zlegalizovať si tam pobyt je práve teraz najľahšie Naši a svetoví: Peter Biľak typograf dizajnér Čítajte viac V Bratislave mu zhorel byt, tak šiel do sveta. Ocenila ho kráľovská rodina v Holandsku, EÚ i kmene na severe Kanady

Seriál Naši a svetoví môžete počúvať aj ako podcast. Tu je päť posledných rozhovorov:

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #výletná loď #Ľubica Hargašová #Naši a svetoví #rozhovory Ľubice Hargašovej #luxusné plavby #Júlia Kravcová-Lorencovič